Mozgássérültek, vagy valamilyen más fogyatékossággal születtek, de ez sem a sportban, sem a tanulmányaikban nem gátolja őket. Augusztus 28-tól Párizsban versenyeznek a magyar paralimpikonok is, akik az olimpikonokhoz hasonlóan igazi példaképek.
Hét magyar paraúszó méretteti meg magát az elkövetkezendő napokban Párizsban, az augusztus 28-tól szeptember 8-ig tartó paralimpián, ahol mozgássérült, vagy valamilyen más fogyatékossággal élő sportolók versenyeznek egymással.
A paraúszók már rögtön a paralimpia nyitóünnepsége utáni első napon megkezdik a szereplésüket, többek között a 100 méteres hátúszásban, 400 gyorson, valamint a 100 méteres pillangón is.
A magyar paralimpiai úszócsapat tagjai ugyanakkor nem csupán a medencében, de az iskolában, egyetemeken is helytállnak. Többen közülük egyetemre járnak, vagy éppen még középiskolába, mások pedig már megszerezték a diplomájukat.
Középiskolások, egyetemisták
A csapat legfiatalabb tagja, a 16 éves Hotz Csenge a Pécsi Apáczai Csere János Általános Iskola, Gimnázium, Kollégium és Alapfokú Művészeti Iskola diákja. A Magyar Paralimpiai Bizottság honlapján található leírás szerint a fiatal sportoló bal lábának ízületei 6 éves korától kezdve folyamatosan rövidültek, amelyet műtéti úton sem lehetett orvosolni, de ez nem fogta vissza a sportban. Élete első paralimpiáján vesz részt idén Párizsban; indul S10-es 100 méter pillangón, 400 méter gyorson és 200 méter vegyesen is.
Szintén középiskolás még a 19 éves Száraz Evelin is, aki két és fél éves korában, gyógyászati céllal kezdett úszni, és már a tokiói olimpián is remekelt; 5. és 6. helyet szerzett SB6-os 100 méteres mellúszáson és a 34 pontos 4x100 méteres női gyorsváltó tagjaként. Tanulmányait a Kolping Katolikus Iskola - Sportgimnáziumban végzi Budapesten.
Hotz Csengéhez hasonlóan Pécs büszkesége Konkoly Zsófia, aki már 2016-ban, mindössze 14 évesen dobogóra állhatott, hiszen a riói paralimpián bronzérmet szerzett. A fiatal sportoló bal kezére rátekeredett a köldökzsinór, ezért az nem fejlődött ki; de ez nem akadályozza az úszásban, amit hatéves korábban kezdett el. Egy korábbi interjú szerint azért; mert tetszett neki, hogy az asztmája miatt úszó testvérének edzései végén az ügyes gyerekek lufit kaptak az edzőjüktől. Konkoly a Pécsi Tudományegyetem szociális munkás képzésén tanul. A paralimpián rajthoz áll többek között S9-es 400 méter gyorson, 100 méter háton, 200 méter vegyesen és 100 pillangón is.
A PTE hallgatója egyébként Iván Bence is, aki az egyetem Sporttudományi és Testnevelési Intézetén tanul. A paralimpián SM6-os férfi 200 méteres vegyesben indul.
De szintén egyetemista még a 24 éves Pap Bianka is, aki az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának harmadéves hallgatója és az ELTE Sport arca.
Sokan úgy tudják, hogy síbalesetben sérültem meg. Valójában egy születési rendellenesség miatt hiányzik az egyik szárkapocscsontom, a bal lábam 5-6 centivel rövidebb, mint a jobb, így lábujjhegyen járok és kicsit sántítok. Akik nem ismernek, tényleg csak akkor veszik észre, ha felhívom rá a figyelmet
– mondta egy az egyetemnek adott interjúban.
Hozzátette; valóban egy síbaleset miatt lett parasportoló, egy családi síelésen kifordult alóla a léc és eltört a sérült lába. Az úszást az orvosok javasolták számára rehabilitációs célokból.
Már megszerezte a diplomáját
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem hallgatója volt korábban a magyar paralimpiai úszócsapat legidősebb tagja, a 32 éves Illés Fanni is, aki egy születési rendellenesség miatt alsó lábszárak nélkül és összenőtt ujjakkal született.
Az ötödik paralimpiáján úszó Illés az Eötvös Loránd Tudományegyetem szociális munkás képzésén szerzett diplomát. A párizsi paralimpián SB4-es kategóriában indul 100 méteres női mellúszáson.
PhD-hallgató, oktat is az egyetemen
A 29 éves Adámi-Rózsa Zsanett a parasport mellett a Budapesti Corvinus Egyetem Szociológia és Kommunikációtudomány Doktori Iskolájának harmadéves doktorandusza, valamint óraadó oktató is az egyetemen. A paralimpiai bizottság szerint a parasportoló egy négy végtagot érintő mozgásszervi rendellenességgel született, az úszást rehabilitációs jelleggel kezdte. A párizsi paralimpián először augusztus 29-én, az S2-es női versenyzők 100 méteres hátúszásának előfutamain ugrik a medencébe.