szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Komoly anyagi problémát jelenthet az egyetemek és a gazdaság számára is.

Harmadával csökkent az Egyesült Királyság egyetemeire beiratkozó nemzetközi hallgatók száma - számolt be róla a The Guardian.

Egy hatvan egyetemet összesítő felmérés szerint az előző év azonos időszakához képest 33 százalékkal csökkent a tengerentúlról érkező hallgatóknak kiadott vízumok száma az Egyesült Királyságban, míg a Universities UK nevű szervezet hetven egyetemen mért friss adatai arra mutatnak rá, hogy a posztgraduális képzésekre a januárban megváltozott bevándorlási feltételek óta 40 százalékkal esett vissza a jelentkezés.

Ennek okaként a magasabb vízumdíjakat tartják, továbbá a diplomások munkavállalási jogosultságának visszaszorítását, azon belül is azt a szabályt, hogy a Migrációs Bizottságnak felül kell bírálnia, hogy a nemzetközi diákok a végzés után is legalább két évig az országban maradhatnak-e, és azt a szintén januárban életbe lépett szabályt, hogy az Egyesült Királyságban mesterképzésen tanuló külföldi hallgatók nem hozhatják magukkal a családtagjaikat.

Vivienne Stern, a szervezet vezérigazgatója szerint a kormány ezekkel az intézkedésekkel a szektor sikerességét próbálja megtörni, azonban ha ez így folytatódik, az a brit gazdaságra és a munkaerőpiacra is hatással lesz.

Jóval magasabb tandíjakat fizetnek

Az Egyesült Királyság Európai Unióból való kilépésével jelentősen megdrágultak az országban a külföldi hallgatók számára elérhető egyetemi képzések árai. A Guardian cikke szerint az Egyesült Királyság egyetemeire körülbelül 320 ezer nemzetközi diák jár, akik átlagosan évi 17 ezer fontot, vagyis 7,8 millió forintot fizetnek ki. Amennyiben azonban a külföldi hallgatók száma visszaesik, az számos egyetem számára anyagi problémákat okozna. A Universities UK egyik tanulmánya szerint ugyanis a külföldi hallgatók 2019 óta körülbelül 60 milliárd fontnyi bevételt jelentettek a brit gazdaságnak.

Az Oktatási Minisztérium közleménye szerint arra törekednek, hogy megtalálják az egyensúlyt a migráció visszaszorítása és az egyetemre érkező legkiválóbb nemzetközi hallgatók számának megtalálása között.