Egyre több egyetem hirdet egy év alatt elvégezhető mesterképzéseket főleg a gazdaságtudományok területén. A hallgatók munkatapasztalatot, sőt különböző kurzusokat, vállalati tanfolyamokat is kreditre válthatnak, ezzel lerövidítve tanulmányukat.
Az egyéves mesterképzések számos előnnyel járnak: az időmegtakarítástól kezdve, a költségmegtakarításon át egészen a karrier előnyökig, hiszen ezek a képzések gyakran koncentráltabbak és szakorientáltabbak, ami segíthet a hallgatóknak gyorsabban elhelyezkedni a munkaerőpiacon.
Ráadásul a jogszabályok is lehetőséget adnak az újfajta mesterre: a diploma kiadásának a feltétele ugyanis nem bizonyos tantárgyak elvégzése, hanem különböző kompetenciák megszerzése. Ez utóbbi terepe pedig nemcsak az egyetem lehet, hanem a munkahely, a vállalati tanfolyam, egy rövidebb-hosszabb kurzus is.
Budapesti Corvinus Egyetem
Elsőként a Budapesti Corvinus Egyetem vezette be a gyorsított kurzusokat, ahol jelenleg haladó ellátásilánc-menedzsment, közösségi kormányzás, marketingstratégia és innováció, nemzetközi számvitel és könyvvizsgálat képzéseket indítanak ilyen formában. A honlapjuk szerint minden hallgató jelentkezhet, aki teljesíti az adott mesterszak általános felvételi követelményeit: megszerezte alapszakos oklevelét, egy középfokú angol nyelvvizsgát és elegendő hozott kreditet.
Beszámítható releváns szakmai tapasztalatnak számít minden olyan tudás, ami illeszkedik az elvégezni kívánt szakhoz: nemcsak munkavégzés, hanem például szakkollégiumi kurzus, szakirányú tanfolyam, TDK-kutatás a kurzus témájában vagy korábban a Corvinuson vagy más egyetemen szerzett elismerhető kredit, illetve felvételire előkészítő kurzus is. A mesterszakok negyedéves tanrendben zajlanak, amelynek előnye, hogy egyszerre kevesebb tantárgyat tanulnak a hallgatók, akiknek így lehetőségük van egy-egy témában jobban elmélyülni. A Corvinus Ösztöndíjat egy tanévre kaphatják meg a diákok, így, ha ebben a formában tanulnak, akkor a tanterv szerinti teljes képzési idő garantáltan térítésmentes.
Már több egyetemen is elérhető az egyéves mesterképzés
A Pécsi Tudományegyetemen a marketing, pénzügy és vezetés és szervezés mesterszakokat továbbra is 4 féléves képzési idővel hirdetik meg, azonban a diákok felvehetik az első féléves tárgyaik mellé a harmadik féléves tárgyaikat, illetve a második féléves tárgyaik mellé a negyedik féléveseket, ezzel felére csökkentve a mesterképzést. Mivel így nagyon intenzív a tanegység, ezért felhívják a figyelmet arra, hogy ezt csak nappali képzésben és teljes munkaidőben lehet teljesíteni.
A szak 2 félév alatti elvégzéséhez nem elvárás, hogy a hallgató a jelentkezéskor azonnal munkatapasztalatot vagy máshol teljesített képzéseket igazoljon, ezek a képzés részeként, azzal párhuzamosan is megszerezhetők. Ehhez viszont egy évet teljes egészében a tanulásra kell szánni nappali tagozaton, és vállalni kell a jelentős plusz terhelést. A 120 kreditet ugyanis akár két vagy három félév alatt is össze lehet gyűjteni, viszont akkor a szokásosnál több tantárgyat kell felvenni.
A Budapesti Gazdasági Egyetem Külkereskedelmi Karán marketing mesterszak végezhető el rövidebb idő alatt, amely idén szeptembertől már angol nyelven is elérhető. Leírásuk alapján ez egy rendkívül gyakorlatorientált képzés, a hallgatók élő, céges megbízásokon dolgozhatnak, ötleteiket az ügyfeleknek prezentálhatják.
Az Edutus Egyetem levelező tagozaton kínál gyorsított képzéseket: Budapesten ellátásilánc-menedzsment szak indul egyéves formában, a marketing pedig a fővárosban és Székelyudvarhelyen is elvégezhető, amelyeknél beszámíthatóak a korábbi tanulmányok, illetve a munkatapasztalat hatvan kredit értékben, így egy év alatt teljesíthető. A műszaki menedzser mesterképzést pedig Tatabányán indítják, ahol harminc kreditnyi korábbi tapasztalat számítható be, így másfél év alatt tudják elvégezni a hallgatók.
Mindenképpen előny alapdimloma után a továbbtanulás
Majdnem 150 ezer forinttal keresnek többet azok a gazdasági diplomások, akik az alapszak után egy mesterképzést is elvégeztek – derül ki a Diplomás Pályakövetési Rendszer legfrissebb kutatásából. A statisztikákból az is egyértelművé válik, hogy a gazdasági területen már alapdiplomával is könnyen el lehet helyezkedni, de a mesterszakos diplomások még gyorsabban, gyakorlatilag két-három hét alatt megtalálják első munkahelyüket.
Nem véletlen, hogy számos gazdasági mesterképzés évről évre felkerül a népszerűségi listákra. A vezetés és szervezés például a magyar felsőoktatás második legtöbb jelentkezőt vonzó mesterszakja, a 2023-es áltanos felvételin több mint 2200-an jelölték meg, de többek között a vállalkozásfejlesztés, a pénzügy, a nemzetközi gazdaság és gazdálkodás szakra is több százan próbáltak bekerülni.
Szakértők szerint ennél jóval többen szereznének MSc-diplomát, de a hallgatók egy részének túl sok a két év képzési idő, ahogy a munkaadóknak is. A gazdasági alapszakokat sokan önköltséges formában végzik el, így nagy rajtuk a nyomás, hogy mielőbb elhelyezkedjenek és jövedelmet szerezzenek. Az ilyen programok gyakran rugalmas időbeosztást kínálnak, és kifejezetten támogatják, hogy a hallgatók munkát vállaljanak vagy más tevékenységeket végezzenek tanulmányaik mellett.
Ráadásul a diákok negyede már az alapképzés alatt elhelyezkedik egy cégnél, és a munkaadók sem szívesen engedik el a frissen felvett, jól teljesítő munkaerőt még két évre tanulni. Erre a problémára jelenthet megoldást a képzési idő lerövidítése, amelyhez egyre több felsőoktatási intézmény nyújt lehetőséget.