Az alternatív megoldással egy közvetítőhöz kerülnének az Erasmus+ forrásai.
A Gwendoline Delbos-Corflied, az Európai Parlament Magyarországról szóló legutóbbi jelentésének szerzője, valamint John Morijn, a Princetoni Egyetem nemzetközi kapcsolati intézetének munkatársa a közalapítványokba kiszervezett egyetemek megkerülésével oldaná meg a hallgatók Erasmus+ és a Horizont Európa programban való részvételét – írta meg a Politico.
Elmondásuk szerint „nincs valódi előrelépés azokban a kérdésekben, amelyek a források felfüggesztéséhez vezettek – mint a korrupció elleni küzdelem, a hatékony büntetőeljárások, az igazságszolgáltatás függetlensége és az állami vagyon elszigetelése a privatizált entitásokban”. Azonban látnak megoldást a források felszabadítására.
„Az egyik lehetőség az, hogy ezeket a pénzeszközöket az Európai Bizottság közvetlen irányítása alá helyezzük, a foglyul ejtett oktatási struktúrák bevonása nélkül, vagy egy új független magyarországi közvetítőn keresztül, amelyhez így a tudósok és a hallgatók közvetlenül hozzáférhetnének”
Az alternatív megoldás szerint így a Magyarországtól visszatartott forrásokat egy független közvetítő irányítása alá helyeznék. A pénzeket pedig azon keresztül más tagállamok kutatóintézeteihez irányíthatnák, amit kifejezetten a magyar hallgatók számára fordítanának.
Ezzel a program nem változna meg, ugyanúgy tanulhatnának továbbra is uniós tagállamokban a hallgatók, azonban külföldi diákok továbbra sem jelentkezhetnének az alapítványi egyetemekre.