szerző:
Csik Veronika
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A minisztérium szerint nem problémás, hogy politikusok ülnek a magyar alapítványi egyetemek kuratóriumaiban, mert Berlinben is kuratóriumi tag a polgármester.

„Tervezi-e a kormány, hogy az aktív minisztereket és az államtitkárokat visszavonja az egyetemi kuratóriumokból” - tette fel a sokakat érdeklő kérdést a Kulturális és Innovációs Minisztériumnak (KIM) Brenner Koloman jobbikos képviselő.

Több alapítványi egyetem kuratóriumának is tagja aktív politikus, ami az akadémiai szabadság megkérdőjelezhetősége mellett etikai kérdéseket is felvethet - hiszen a kuratóriumi tagok a politikusi fizetésük mellé kapják az egyetemi fizetést is. A Miskolci Egyetemen Varga Judit igazságügyminiszter kuratóriumi elnökként 1,4 millió forint juttatásban részesül – derítette ki a 24.hu –, a győri Széchenyi István Egyetemen pedig Szijjártó Péter külügyminiszer havi bruttó 1,5 millió forintért tagja az egyetemet fenntartó vagyonkezelő alapítvány kuratóriumának, Tarlós István volt főpolgármester pedig egymillióért vezeti a felügyelőbizottságot.

A fenti kérdésre Vitályos Eszter, a KIM államtitkára tolmácsolta a minisztérium álláspontját:

A külső érintettek bevonása a felsőoktatási intézmények működésébe az elmúlt évtized jellemző nemzetközi trendje, a folyamat mögött pedig a felsőoktatás harmadik missziójának, azaz a közvetlen társadalmi szerepvállalásnak a növekedése áll.

Az államtitkár azzal érvelt, hogy a például a Harvard, a Princeton és a Yale is alapítványi modellben működik, sőt ez utóbbi intézmény testületének tagja az állam kormányzója, a Humboldt Egyetem kuratóriumának pedig tagja Berlin polgármestere is. Szerinte így nem problémás a magyar egyetemek kuratóriumi tagjainak politikai szerepvállalása.