A jövőben a mérnökök és IT szakértők az eddigieknél is nagyobb szerepet kaphatnak majd - derül ki az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség (EJMSZ) és a Tech People legutóbbi kutatásából.
A két szervezet közleménye ezt azzal magyarázza, hogy az automatizáció, a robottechnológia, a digitalizáció, a mesterséges intelligencia, a felhő alapú megoldások és a megújuló energetikai fejlesztések, az innovatív infrastruktúrák, valamint az adatfeldolgozás robbanásszerű fellendülése fogja meghatározni az elkövetkező években a magyar gazdaságot is - írják.
A kutatásba bevont felsővezetők közel fele úgy látja, hogy a jelenleg létező mérnöki pozíciók - mint a villamosmérnök (elektronikai mérnök), a gépészmérnök, az informatikus mérnök vagy a mechatronikai mérnök - iránti kereslet megmarad a következő öt évben is. A válaszadók közel 60 százaléka szerint a jövőben
hangsúlyosabb szerepet kaphatnak a munkaerőpiacon a gyártástámogató mérnökök, az ipari mérnökök, a folyamatmérnökök, az elektromechanikai mérnökök, a fejlesztő- és tesztmérnökök, a minőségirányítási mérnökök, az automatizálási mérnökök, valamint az energetikai/környezetvédelmi mérnökök, illetve az IoT mérnökök.
A kutatás készítői szerint hozzájuk hasonlóan a programtervező informatikusok, az adatbáziskezelők, a szoftverfejlesztők és a felhő-alapú technológiákban jártas szakemberek is hatalmas lehetőségek előtt állnak a munkaerőpiacon - tették hozzá. Persze vannak olyanok is, akik szerint a gyors technológia fejlődés miatt azzal is számolni kell, hogy még ebben az évtizedben drasztikusan csökkenni fog a "tiszta" mérnöki szakmák iránti piaci kereslet.
Mennyit kereshet egy mérnök? Itt nézhetitek meg a pályakezdő fizetések.