szerző:
Eduline

Kevés a diplomás álláskeresők aránya, a végzettek közül pedig legtöbben diplomás végzettséget igénylő munkát végeznek – az átlagos bruttó kereset pedig 225 ezer forint.

Megjelent egy gyorsjelentés a felvi.hu-n a diplomás pályakövetési rendszer adataival. Ebből jól látszik, hogy kevés a diplomás álláskereső, a végzés után 1-3 évvel alig öt százalék a regisztrált álláskeresők aránya. Azok közül, akik dolgoznak, 78 százalék végez diplomás munkát, az átlagjövedelem pedig bruttó 224 954 forint.

A felmérés azt is megmutatta, nem mindegy azonban, milyen képzési területen végzett valaki – a bölcsészek, a művészetközvetítési vagy a sporttudományi területen végzettek közül sokan bolti eladóként helyezkedtek el.

Műszaki végzettséggel a gépészmérnöki állás tarol, az informatikusok főként szoftverfejlesztőként helyezkednek el, az egészségügyben pedig az általános orvosi pálya mellett kifejezetten népszerű a gyógytornászi munka.

Ahogy azt már korábbi cikkünkben közöltük, alapszakosok közül az informatikusok keresnek a legtöbbet – átlag 276 ezer forint -, második helyen pedig a műszaki végzettségűek állnak 259 ezer forintos fizetéssel. Legkevésbé a művészeti diplomát szerzőket fizetik meg, ők 135 ezer forintot kapnak. Mesterképzés után még mindig az informatikusok az elsők fizetés tekintetében, őket azonban a közigazgatási, rendészeti, katonai végzettségűek követik 326 ezer forintos átlagfizetéssel. A teljes listát itt találjátok.

A 85 ezer fiatal adatait tartalmazó felmérés a 2009–2010-es és 2011–2012-es tanévek végzettjeinek munkaerő-piaci helyzetét tárja fel a Felsőoktatási Információs Rendszer, a Diákhitel Központ, az államkincstár, az adóhatóság, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, a nyugdíjbiztosító és a munkaügyi hivatal adatainak összesítésével.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!