Eddig mindössze az ígért támogatások töredékét kapták meg az egyetemek, főiskolák, az ELTE októberig húzhatja, de van...
Eddig mindössze az ígért támogatások töredékét kapták meg az egyetemek, főiskolák, az ELTE októberig húzhatja, de van olyan intézmény is, amelyeknek már július 1-jétől kincstári előleget kell felvennie - mondta Mezey Barna, a Magyar Rektori Konferencia (MRK) elnöke, az Eötvös Loránd Tudományegyetem rektora a Napi Gazdaságnak adott interjúban.
A 123 milliárd forintos állami támogatáson felül további 47 milliárd forint célzott támogatásról tett ígéretet a kormány. Ehhez tartozik az a 10 milliárdos keret, amely a 2009−2011-es uniós pályázatok önrészét állná, ebből azonban eddig csak 3,9 milliárdot folyósítottak. Az adósságátvállaló és a ppp-alapok állapota eddig ismeretlen - magyarázta Mezey.
A 11 milliárd forintos felsőoktatási struktúraváltási alapba - amellyel a legrosszabb helyzetben lévő intézményeket húznák ki a bajból - eddig mindössze 2 milliárd forint érkezett. Az államtitkárság tájékoztatója szerint a fő részhez csak július után juthatnak az egyetemek. A "július után" azonban nem egy konkrét, pénzügyi, gazdasági szempontból értelmezhető időpont - mondta az elnök.
Ha nem kapja meg az ígért támogatásokat, az ELTE októberig húzhatja: a tavalyi normatívából az Emberi Erőforrások Minisztériuma szerint az ELTE-nek még 635 millió forint járna, az egyetem számításai szerint 893 millió. Emellett a kutatóegyetemi cím után járó összeg javíthatna az intézmény helyzetén, ebből azonban eddig egy fillért sem kapott. A plusz 2,2 milliárd forint év végéig lenne elég: az ELTE idei állami támogatása 4,5 milliárd forinttal kevesebb a tavalyinál.
Ahogy arról az eduline beszámolt, az egyetemen a hiányzó hallgatói normatíva miatt nem maradt keret a rászoruló hallgatóknak adható támogatásokra. A minisztérium közleménye szerint a 2012-es előirányzatok elszámolása után a valós számok alapján minden egyetem megkapja a támogatását.
Mezey elmondta: a nemzetközileg elismert kutatóegyetemekre jutott az egész országos zárolás csaknem 10 százaléka, ami cáfolni látszik a kormányzatnak azt az elképzelését, amely a minőségi oktatásra helyezné a hangsúlyt. Az elnök szerint a kétségbeejtő helyzetben lévő intézményeket nem a sikeres intézmények rovására kellene támogatni.
Mezey szerint az állam a segélyért cserébe szerkezeti módosításokat vár, de nem fogalmazza meg, hogy pontosan mit ért ez alatt. "Először meg kell alkotni a felsőoktatási stratégiát, és ehhez kell hozzárendelni az állami szabályozókat és támogatásokat" - tette hozzá az elnök, aki szerint "Magyarország igazi kitörési pontja a felsőoktatás, a magyarok agyat, értelmet, intelligenciát tudnak külföldre eladni, ezért végtelenül kár lenne veszni hagyni ezt az ágazatot".
Arra a kérdésre, hogy miért nem állnak fel a tárgyalóasztaltól, az MRK elnöke azt mondta: van egy ígéretük, hogy amennyiben a felsőoktatási kerekasztal megalkotja az ágazati stratégiát, és ez a koncepció eloszlatja a politikai aggályokat, akkor erre építve közösen kidolgozhatók a finanszírozás alapelvei. "Felelőtlenség lenne felállni, és engedni, hogy a tervet nélkülünk dolgozzák ki" - tette hozzá.
A kancellária rendszeréről Mezey elmondta: Klinghammer István felsőoktatásért felelős államtitkár ígérete szerint az MRK nélkül nem tárgyal a kérdésről, ha ez mégis megtörténne, az a bizalom halálát jelentené. 2015. január 1-jéig biztosan nem születik meg a kancellári poszt. A tárgyalások pillanatnyilag abba az irányba mutatnak, hogy intézményenként egy fenntartói testület lesz, amelynek tagjai a kincstári biztos, a rektor és a gazdasági igazgató - tette hozzá az MRK elnöke.