Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Több mint ezer program és ötvenöt helyszín közül választhatsz a Kutatók éjszakáján. Az ELTE-n vodkatörténeti tanfolyamot szerveznek, az Óbudai Egyetemen Sherlock Holmes módszereivel nyomozhatsz, a Corvinuson pedig fűszerillóolajokat kóstolhatsz. Összegyűjtöttük a legjobb egyetemi programokat.
Budapesti Corvinus Egyetem: fűszerek, párizsi és az E-számok
A Corvinuson megismerheted a legfontosabb hazai, valamint a Magyarországon nem termő, trópusi, egzotikus fűszereket és fűszerkeverékeket, mikroszkóp segítségével megnézheted, hogyan halmozódnak fel az értékes illóolajok a növényekben, sőt meg is kóstolhatod a hazai fűszerillóolajokat. A programokon lesz szó a párizsi "titkairól", az adalékanyagok hatásairól, valamint a magyar élelmiszerpiac "bűneiről és erényeiről".
"A Corvinus Egyetem Élelmiszeripari Gazdaságtan Tanszéke több évtizede kutatja a magyar élelmiszerpiac változásait és a magyar élelmiszerfogyasztók szokásait. A látogatók választ kapnak arra a kérdésre is, vajon mennyire biztonságosak a magyar élelmiszerek, és ki tud a legtöbbet tenni azért, hogy ételeink több örömet, mint kárt okozzanak" - írják a szervezők, figyelmeztetve arra, hogy az előadásban elhangozhatnak a nyugalom megzavarására alkalmas képi vagy hanghatások.
Eötvös Loránd Tudományegyetem: vodkatörténet és csoporthipnózis
Az ELTE bölcsészkarán vodkatörténeti tanfolyamon és finnugor nyelvi órán vehetsz részt, a természettudományi karon vulkánkísérleteket nézhetsz meg, a tanító- és óvóképző kar épületében pedig az egész éjszaka a táncról szól majd.
A Kutatók éjszakáját szeptember 23-án, országszerte huszonhat településen, ötvenöt helyszínen rendezik meg, a részvétel ingyenes, néhány programra azonban ma délelőtt 10 óráig regisztrálni kell a www.kutatokejszakaja.hu oldalon, ahol bővebb információt találsz a programokról.
Az Egyetemi Könyvtárban megnézheted Arany János kéziratait, a pedagógiai és pszichológiai kar pedig csoporthipnózisra készül. A Fűvészkertben gyógynövényes teákat kóstolhatsz és ragadozó növényeket etethetsz, de az egyetem túrákat is szervez a Mátyás-hegyi és a Szemlő-hegyi barlangba.
Óbudai Egyetem: James Bond és Sherlock Holmes
Az Óbudai Egyetemen James Bond eszközeiről és a titkosszolgálatokról, a "mérnök hüvelykujjáról" lesznek előadások: A mérnök hüvelykujja (1892) Sherlock Holmes egyik olyan története, amelyben az elkövető(k) személye az ismeretlenség homályában marad. A XIX. századvégi Angliában már előfordult, hogy daktiloszkópia segítségével oldottak meg bűntényeket, bár az eljárásnak komoly hiányosságai voltak.
"Az ujjnyom egyedi biometrikus azonosítónk, tehát ha szerepel valamilyen, az adott bűnesethez kapcsolódó tárgyi bizonyítékon és a potenciális elkövetők adatnyilvántartásában is, akkor ezek egymással összefüggésbe hozhatók. Az előadás végére az is kiderül, ki volt az elkövető, aki természetesen - ahogy egy ilyen Sir Arthur Conan Doyle történethez illik - a teremben, köztünk foglal helyet bízva abban, hogy nem lepleződik le" - írják közleményükben a szervezők.
Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem: szeptember 11. és az Enigma titkai
A Zrínyin Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen Tálas Péter biztonságpolitikai szakember tart előadást a 2001. szeptember 11-i terrortámadás bel- és külpolitikai következményeiről és a biztonságpolitika alakulásáról. Ma éjszakáján az Enigma, a II. világháború híres rejtjelezőgépét is megnézheted működés közben és darabjaira szedve.
Semmelweis Egyetem: Dr. Csont és CSI
Hogyan dolgozik a bűnügyi orvos, és melyek a halottvizsgálat igazi lépései, milyen a perifériás vénaszúrás, az újraélesztés, és hogyan lehet biológiai profilt alkotni a csontmaradványokból, vagyis hogyan dolgozik a magyar Dr. Csont? Ezekre a kérdésekre kapsz választ, ha a Semmelweis Egyetem programjai közül választasz. Megnézheted a bonctermet, lesz - bármit is jelentsen - őrjárat a vérben, de a robotsebészetet és az arccsont-helyreállító műtétek módszereit is megismerheted.