Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már csak négy napig igényelhetsz diákhitelt a 2011/2012-es tanév első szemeszterére. Utánajártunk, mikor érkezik meg a bankszámládra az első részlet, milyen kedvezményeket kaphatsz, és mikor kell elkezdened a törlesztést.
Ki kaphat diákhitelt?
Nem csak akkor igényelhetsz diákhitelt, ha államilag támogatott, nappali tagozatos képzésre vettek fel – a kölcsönt akkor is megkaphatod, ha költségtérítéses szakra jársz, estei, levelező vagy távoktatásos formában tanulsz. Ha magyar állampolgár vagy, érvényes hallgatói jogviszonnyal rendelkezel, az adott félévre bejelentkeztél, és még nem töltötted be a negyvenedik életévedet, mindenképpen megkapod a hitelt.
Akkor is igényelhetsz hitelt, ha külföldön tanulsz?
Ha Erasmusszal vagy más ösztöndíjjal tanulsz egy vagy két félévig valamelyik külföldi egyetemen, semmi akadálya nincs a diákhitel igénylésének, hiszen ilyenkor megtartod az itthoni hallgatói jogviszonyodat is. Ha az egész képzést külföldön végzed el, csak akkor kérhetsz kölcsönt, ha az adott egyetem vagy főiskola az Európai Gazdasági Térségben van, és olyan felsőfokú végzettséget ad, amelyet Magyarországon is elfogadnak. Mennyit ér a külföldi diploma a munkaerőpiacon? Összefoglalónkat itt olvashatod el.
Hogyan igényelhetsz diákhitelt?
Ha korábban még nem vettél fel diákhitelt, szeptember 15-ig, vagyis már csak három napig adhatod le a kérelmeket. Az adatlapokat a diákhitel honlapjának online ügyintézési felületén, a Diákhitel Direkten keresztül töltheted ki, majd a nagyobb postahivatalokban, bankokban és takarékszövetkezetekben adhatod le (a posták és bankfiókok legfrissebb listáját itt nézheted meg).
Fontos, hogy a hiteligénylési lapra ráírd az egyetem vagy főiskola szám- és betűkódját, a személyes ügyintézéshez pedig magaddal kell vinned valamilyen személyazonosító okmányt, lakcímkártyát, valamint adóigazolványt. Ha már az előző szemeszterben vagy korábban kaptál diákhitelt, nem kell külön kérelmet benyújtanod, de érdemes minél előbb bejelentkezni a felsőoktatási intézménybe, mert csak az aktív jogviszonnyal rendelkező, vagyis az adott félévre beiratkozott hallgatók kapják meg az első részletet.
Mikor érkezik meg a bankszámládra a pénz?
Ha minden kérelmet jól töltöttél ki, és időben beiratkoztál az egyetemre vagy főiskolára, már az adategyeztetést követő napon átutalják neked a kölcsönt – idén október 14-én érkezik az első részlet. Választhatsz, hogy havi rendszerességgel vagy félévente egy összegben szeretnél hozzájutni a hitelhez: ha államilag támogatott képzésben veszel részt, 200 ezer forintot, ha költségtérítéses szakra jársz, akár 250 ezer forintot is kaphatsz.
Kifizetheted-e a költségtérítést a diákhitelből?
Ha az adott felsőoktatási intézmény megállapodást kötött a Diákhitel Központtal, akkor beiratkozhatsz, ha még nem fizetted ki a költségtérítést – ilyenkor a diákhitelt közvetlenül az egyetem számlájára utalják át. A tanulmányi osztályon érdeklődhetsz arról, hogy ez a lehetőség fennáll-e az egyetemen vagy főiskolán.
Milyen kedvezményeket kaphatsz?
Célzott kamattámogatást akkor kérhetsz, ha TGYES-t, GYED-et vagy GYES-t kapsz. A célzott kamattámogatás azt jelenti, hogy a kedvezmény idején a diákhitel kamatát az állam átvállalja, ilyenkor a törlesztőrészleteket sem kell befizetned. A törlesztési kötelezettség szüneteltetését akkor is kérelmezheted, ha rokkantsági nyugdíjra, rokkantsági járadékra vagy baleseti rokkantsági nyugdíjra vagy jogosult.
Mikortól kell törleszteni?
A hallgatói jogviszony megszűnése utáni negyedik hónap első napjától kell elkezdened a törlesztést, de legkésőbb a negyvenedik életév betöltését követő negyedik hónaptól. Arról az egyetem vagy főiskola tanulmányi osztályán érdeklődhetsz, hogy hivatalosan mikor szűnik meg a hallgatói jogviszonyod.
Hogyan kell törleszteni?
Törleszteni kizárólag banki átutalással lehet, a Diákhitel Központ 10032000-01800126 számú számlájára minden hónap 5-ig kell megérkeznie az aktuális részletnek. A nyolcjegyű szerződésszámot mindenképpen tüntesd fel az átutalási megbízás közlemény rovatában, különben a Diákhitel Központ nem tud azonosítani, és visszautalja a pénzt.