Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Országos tüntetést tartanak április 9-én a maguknak munkát és jövőt követelő olasz diplomások, akik a felmérések szerint egyre rosszabb állásokat találnak maguknak.
Olaszországban mára érvényét vesztette az évtizedeken át ismételt jó tanács, a "tanulj, hogy jó munkád legyen!" Az Istat statisztikai hivatal szerint a harmincnégy év alatti érettségizettek és diplomások negyvenhét százaléka végzettséget egyáltalán nem igénylő, tudásánál sokkal alacsonyabb szintű munkát végez - rendszerint határozott időre szóló szerződéssel, negyven százalékuk feketén dolgozik. Egyetemi diplomával a zsebükben múzeumi teremőrnek kénytelenek elmenni, a köztisztasági hivatalokban pedig emelkedik a mérnök-szemetesek száma. A telefonos központokban (többségében három hónapos, havi háromszáz eurós szerződéssel) dolgozók huszonkilenc százaléka legalább alapdiplomával rendelkezik. Milyen fizetésre számíthatnak itthon a BA- és BSc-diplomások? Összefoglalónkat itt olvashatod el.
Az Almamater egyetemi alapítvány adatai szerint négy évvel tanulmányaik befejezése után a diplomások tizenegy százaléka teljesen feleslegesnek tartja végzettségét. A Censis társadalomkutató intézet hozzátette: a 2004-2009 közötti időszakban a foglalkoztatottság egyedül a végzettséget nem igénylő szolgáltatási szektorban emelkedett (+17,9 százalék). Eközben az egyetemi tandíj átlagosan évi 1747 euró - mutat rá a Federconsumatori fogyasztóvédelmi egyesület.
A bizonytalanság veszélyt is rejt magában. A fiatal dolgozók harmincöt százaléka fizikai erőfeszítéssel járó, tizennyolc százaléka veszélyes munkát végez. 2009-ben közel háromszáz 35 év alatti halt meg munka közben Olaszországban. Ötvennyolc százalékuk számára teljesen kilátástalannak tűnik munkaerő-piaci helyzete, harmincöt százalékuk az állása elvesztése miatti állandó félelemben él - állapította meg az Ires gazdasági és társadalomkutató intézet.