Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Néhány nap alatt bármilyen diplomáról tökéletes másolatot készítenek a szolgáltatásaikat nyíltan hirdető „diplomanyomdák”: egy-egy olcsó, mégis valósághű másolatért mindössze ötven dollárt, vagyis tízezer forintot kell fizetni. Bár hivatalosan csak "szórakoztató célokra" lehet használni a megvásárolt okleveleket, a cégek - a biztonság kedvéért - orvosi diplomát soha nem készítenek.
Több mint 2500 „diplomagyár” működött világszerte 2010-ben, negyvennyolc százalékkal több, mint egy évvel korábban – áll a felsőoktatási intézmények akkreditációját ellenőrző Accredibase legfrissebb felmérésében. A fantomintézmények akkreditált egyetemként hirdetik képzéseiket, diplomát azonban – némi „tandíj” ellenében – a meglévő szakmai tapasztalat, illetve néhány egyszerű kurzus elvégzése alapján adnak a hallgatóknak. Harmincezer forint egy másolatért - csak a dicsőségfalra kell?
A gyenge szabályozás miatt az Egyesült Államok a hamis, másolt vagy értéktelen diplomákkal üzletelők fellegvára lett – a diplomagyárak mellett ugyanis a diplomanyomdák száma is jelentősen megnőtt, több száz cég hirdet ilyen jellegű szolgáltatást az interneten. A honlapokon hamis diplomasablonokat kínálnak, amelyek a megrendelő adataival töltenek ki: az utánzatokat ugyanolyan papírra nyomják, mint az eredeti egyetemi dokumentumokat, sőt némelyik cég adatbázisából még az egyes intézményekben használt betűtípust is ki lehet keresni. Mennyibe kerül Magyarországon egy hamis diploma? Összefoglalónkat itt olvashatod el.
A Diploma Replacement Service például vízjeles lapokat használ, a tanulmányi teljesítmény igazolását pedig olyan papírra nyomják, amelynek fénymásolásakor a másolaton megjelenik a VOID, azaz érvénytelen felirat – ahogy a felsőoktatási intézmények által kibocsátott eredeti dokumentumoknál is. Az árak ötven és háromszáz dollár, vagyis tízezer és hatvanezer forint között mozognak.
Ezeket a másolatokat "hivatalosan" azoknak ajánlják, akik szeretnék bekeretezve kitenni a falra az oklevelüket, de az eredeti dokumentumot féltik, és inkább biztonságosabb helyen szeretnék tartani. Ettől függetlenül vannak, akik az itt vásárolt diplomájukat is bevetik a sikeres álláskeresés reményében - évente több ezren buknak le hamis oklevelük miatt, az elmúlt tíz évben több tucat iráni, kínai, amerikai felsővezetőről és közhivatalt betöltő személyről derült ki, hogy érvénytelen a diplomája. És persze az is kérdés, hogy ha csak faldísznek szánják a másolatokat, miért jár tantárgylista az oklevélhez. 2010 októberében több mint harminc ukrán tisztviselőt gyanúsítottak meg azzal, hogy hamis diplomát vásároltak - összefoglalónkat itt olvashatod el.
Diplomamásolásért nem lehet bajba kerülni?
A diplomamásolatokkal foglalkozó cégek könnyedén kikerülhetik a közokirat-hamisítás vádját, ugyanis sem a felsőoktatási intézmények vezetőinek aláírását, sem az egyetemi pecséteket nem másolják – ezek helyett valódinak tűnő, de az eredetivel nem megegyező aláírást és pecsétet használnak. Emellett az összes honlap felhívja a megrendelők figyelmét arra, hogy a másolat eredetiként való felhasználása illegális. „Az oldalon kínált minden termék és szolgáltatás kizárólag szórakoztató célokat szolgál. Tilos mások megtévesztésére, bármilyen tisztességtelen vagy illegális célra – önéletrajzhoz, munkakereséshez – felhasználni” – figyelmeztet a Diploma Express. A legnagyobb diplomanyomtató cégek, mint például a Phony Diploma biztonsági okokból egyáltalán nem készítenek jogi, orvosi, építész és katonai diplomát.
A hamisítások miatt több indiai és ausztrál intézmény ma már chippel látja el az egyetemi végzettséget igazoló papírokat. Az egyik fejlesztő, az indiai Hyderabad egyetem tervei szerint a jövőben nemcsak az oktatási intézmények, hanem a munkaadók is felvezethetnek adatokat az e-diplomákra. A jelenlegi információk – a név, a fokozat, a tanulmányi teljesítmény, a tulajdonosról készült fotó és az ujjlenyomat – mellett tehát az is kiderül majd az okiratból, hogy tulajdonosa mikor, hol és milyen munkakörben dolgozott.