Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Két magánfőiskola egyesülésével új intézmény alakul, fenntartójának megalakításában részt vett Gál András Levente államtitkár is - olvasható a HVG legfrissebb számában.
Két, jobb sorsra érdemes magánfőiskola vezetése úgy döntött, együtt talán könnyebb lesz: bejelentette az Oktatási Hivatalnak egyesülési szándékát a tatabányai Modern Üzleti Tudományok Főiskolája (MÜTF) és a budapesti Harsányi János Főiskola (HJF). Nem viszik tovább a nevüket, új fenntartójukról Edutus Főiskola lesz majd az intézmény neve.
Az egyesülés úgy is értelmezhető, mint az Edutus Nonprofit Közhasznú Zrt. térnyerése a felsőoktatás piacán. A cég már 2009-ben átvette ugyanis a fenntartói feladatokat a MÜTF felett, amelyet addig egy, még 1990-ben alakult, főleg Tatabánya város érdekeltségében lévő alapítvány tartott fenn. A HJF alapítója a Magyar Iparszövetség Oktatási Központ alapítványa, a fenntartása viszont az utóbbi években az LSI-HJF Fenntartó Kft. feladata volt. Igaz, ennek a cégnek szintén egy alapítvány a tulajdonosa.
A gazdasági képzésekre specializálódott két főiskola az utóbbi években nem produkált valami fényesen a felvételik idején. A MÜTF 2005-ig nagyjából jól szerepelt, ezer feletti hallgatói létszámot tudott felvenni, később azonban leszálló ágba került. A HJF 2003-tól vehetett fel diákokat, de igazán sosem tudta kinőni magát. Egy időben a művészeti képzéssel is próbálkozott, ám ezt a kísérletet fel kellett adnia, s a diákokat végül a Budapesti Kommunikációs Főiskola vette át.
A felvételi adatok alapján úgy tűnik, hogy a MÜTF 2009-től – miután az Edutus Zrt. lett a fenntartó – stabilizálta a helyzetét, idén jóval több mint 600 diákot tudott felvenni, közülük állami támogatású csak 165. A HJF még ettől is messze elmaradt, 127 felvett diákjából 43 az állami támogatású. Mindez azt is jelentette, hogy komoly pénzügyi nehézségekkel kellett szembenézniük a főiskoláknak, a HJF-nek például a fenntartója 2010-ben 130 millió forint működési hitelt nyújtott, amit az idei évtől kell visszafizetnie. Mindkét intézményben elég nagy a rektorok fluktuációja, a HJF-ben 2010-ben hárman is váltották egymást, míg a MÜTF-en a tavalyi váltás után idén augusztus elsejével szintén új a rektor.
Nem véletlen tehát, hogy mindkét főiskola fenntartója új gazda után nézett. Ez végül az Edutus Zrt. lett, amely 2009-ben kifejezetten a tatabányai főiskola fenntartására alakult. Alapítója az Aditus Zrt., amely pályázatírással, azok menedzselésével foglalkozik, honlapja szerint már 90 milliárd forintnyi forráshoz segített hozzájutni főleg önkormányzatokat. A cég 2006-ban még csak 117 milliós bevételt produkált, ami 2009-re már 853 millió forintra emelkedett.
Mindkét cég megalakulásánál a Közigazgatási és Önkormányzati Minisztérium mostani államtitkára, Gál András Levente működött közre ügyvédként. Ő az első Orbán-kormány idején az oktatási tárca államtitkára volt, mely területhez azóta is szorosan kötődik. Ügyvédként is képviselt felsőoktatási intézményeket, mint például a veszprémi egyetemet, de államtitkárként is rajta tartja a szemét a felsőoktatási törvénykezésen. Az év elején jórészt neki volt köszönhető Hoffmann Rózsa államtitkár koncepciójának megfúrása.
Az Aditus Zrt. jelenleg Gombi Attila tulajdonában van, aki – amellett hogy a Fidesz kispesti önkormányzati frakcióvezetője volt – már tulajdonlása előtt vezette a céget. 2010 áprilisáig pedig ügyvezetője volt a KIM-államtitkár budapesti Falk Miksa utcai ügyvédi irodájának a címére bejegyzett EU Consulting Kft.-nek is, melynek korábbi tulajdonosai között Gál családtagjai szintén feltűntek. Az államtitkár közeli munkatársai megjelentek az Edutusban is, egy évig például Farkas Krisztina vezette a céget, aki már az oktatási tárcánál együtt dolgozott Gállal, jelenleg pedig helyettes államtitkárként a KIM állományát erősíti. A Gál és társa ügyvédi irodát 2010 óta vezető Bendzsel-Varga Katalin az Edutus Zrt. felügyelőbizottságának tagja.