Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Egyre több magyar diák dönt úgy, hogy erdélyi egyetemen tanul tovább: kedvelt célpont Kolozsvár, Marosvásárhely és Csíkszereda - írja szerdai számában a Magyar Nemzet.
Az erdélyi állami és magánegyetemek vezetői tárt karokkal fogadják a magyar diákokat - írja a Krónika című kolozsvári napilap közlésére hivatkozva a Magyar Nemzet. A kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetemen például száz magyar hallgató tanul jelenleg, míg a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen a hallgatóknak mindössze két százaléka - 40 - magyar diák. Népszerű még a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem, a Művészeti Egyetem és a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem.
Magyari Tivadar, a Babes–Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) rektorhelyettese a Krónikának úgy nyilatkozott: a BBTE az utóbbi években azért vált vonzóbbá a magyarországi diákok számára, mert a legtöbb szakon kizárólag magyar nyelven folyik az oktatás. Korábban néhány tantárgyat magyar tagozaton is csak románul lehetett tanulni. Magyari elmondta, hogy örül annak, hogy a kilencvenes évek gyakorlatától eltérően az erdélyi magyar diákoknak ma már alig egy-két százaléka tanul Magyarországon.
Tonk Márton, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) Kolozsváron működő Természettudományi és Művészeti Karának dékánja szerint a magyarországi diákok nem veszik el a helyet az erdélyiek elől, bár a magyarországi felvételizők a tandíjmentes helyre is bejuthatnak. Az egyetem célja, hogy vonzza a kelet-magyarországi diákokat is, a határ menti településekről, ugyanis onnan Kolozsvár gyakran könnyebben és olcsóbban megközelíthető, mint Budapest.