Miközben a diákok számára elvesztegetett időt, bizonytalan jövőt és esetleges adósságokat jelent, ha kimaradnak az egyetemekről, főiskolákról, az adófizetők számára milliárdokba kerül, ha valaki elkezdi, ám nem fejezi be felsőfokú tanulmányait - vált ismertté egy amerikai kutatóintézet legfrissebb jelentéséből.
A nonprofit American Institutes for Research (AIR) kormányzati adatok elemzése alapján kimutatta, hogy 2003 és 2008 között a szövetségi államok 6,2 milliárd dollárral (1200 milliárd forint) támogatták olyan diákok oktatását, akik az első év után kiestek az egyetemekről. A szövetségi kormány 1,5 milliárd dollár (295 milliárd forint), az államok pedig 1,4 milliárd dollár (287 milliárd forint) támogatásban részesített olyan diákokat, akik soha nem kezdték el a második évfolyamot a tanintézetekben.
Miközben az Obama-kormány és magánalapítványok azon fáradoznak, hogy minél több diák számára tegyék elérhetővé legalább a főiskolai diploma megszerzését, ezek az adatok jó munícióval szolgálnak bírálóiknak, akik úgy vélik, túlságosan sok diák tanul a főiskolákon, túl sok adófizetői pénzt elvesztegetve.
Az első év után kimaradó diákok oktatásának költségei a szövetségi államok felsőoktatási költségeinek 2-8 százalékára rúgnak. A jelentés azért a szövetségi államokat vizsgálta leginkább, mivel azok biztosítják a felsőoktatási költségek túlnyomó részét - magyarázta Mark Schneider, az AIR alelnöke, az oktatási tárca oktatási statisztika nemzeti központjának korábbi vezetője.
mti