Korábban két olyan tesztet is ajánlottunk nektek, amelyek régi magyar szavak ismeretét ellenőrzik - sokan kerestétek ezeket a kvízeket, úgyhogy most egy helyen találjátok mind a kettőt. Érdemes kipróbálni, hány kérdésre tudjátok a választ.
Tizenöt szó - tizenöt jelentés
Az Anyanyelvápolók Szövetségének oldalán találtuk ezt az igazán nehéz tesztet (ott egyébként több helyesírási, nyelvtani és irodalmi tesztet találtok, érdemes többet kipróbálni).
Az utolsó kérdés megválaszolása után nemcsak a saját eredményeteket kapjátok meg, hanem azt is, hogy a kitöltők hány százaléka végzett nálatok jobban/rosszabbul.
Pádiementom, tojásgyümölcs és felpuzdurálódik
Tudjátok, mit neveztek régen tojásgyümölcsnek? Mi az a pádimentom, és mit csinál az, aki felpuzdurázódik?
Felcsaptuk a különböző tájszótárakat, és olyan szavakat kerestünk, amelyeket ma már nem használunk.
Összesen öt kifejezés jelentését kell megadnotok, itt próbálhatjátok ki a tesztet:
Mindig is rossz jegyeket szereztetek, ha memoritereket kellett visszamondani? Vagy éppen ellenkezőleg: mindig is szerettétek a verseket, ezért szívesen megtanultátok, amit az irodalomtanárotok kijelölt? Akármelyik kategóriába is tartoztok, itt az idő, hogy teszteljétek a tudásotokat! Az emelt szintű magyarérettségin szinte minden évben van néhány memoriter: a végzős középiskolásoknak meg kell adniuk a versrészletek szerzőjét, jó néhány pont múlik ezen a feladaton.