Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
A diplomás elvándorlás Ausztriát kétszeresen is sújtja - minden évben számos frissen végzett osztrák szakember hagyja...
A diplomás elvándorlás Ausztriát kétszeresen is sújtja - minden évben számos frissen végzett osztrák szakember hagyja el az országot, ráadásul az oklevél megszerzését követően az Ausztriában tanult külföldiek többsége is továbbáll. Jellemző ez a nem EU-tagállamokból érkezett hallgatókra is. A tandíjmentes oktatás miatt több ezren jelentkeznek osztrák egyetemekre - összefoglalónkat itt olvahatjátok el.
A diplomások legfeljebb ötöde igényel munkavállalásra jogosító RWR-kártyát, holott az osztrák „zöldkártyát” egy évvel ezelőtt többek között azzal a céllal vezették be, hogy a nem EU-állampolgár, ám ausztriai egyetemeken végzett fiatal szakembereket az országban marasztalják. Az okmány bevezetésével egyidejűleg számos intézkedést hoztak, ami megkönnyíti a jól képzett külföldi munkavállalók elhelyezkedését, ám eddig mindössze 222-en igényeltek RWR-kártyát, holott a 2010/2011-es tanévben 1285 nem EU-állampolgár egyetemi hallgató szerzett Ausztriában mesterdiplomát.
Míg az osztrák gazdasági kamara illetékese a hibát abban látja, hogy senki nem érzi feladatának, hogy megfelelő információkkal lássa el az érintetteket, addig az egyetemisták szerint a kártyaigénylés túlzott követelményeket állít a frissdiplomások elé: csak a mesterszintű végzettség birtokosait honorálja, kizárva ezzel a bachelor-oklevéllel rendelkezőket a kedvezményezettek köréből.
Hogy mi az elvándorlás oka? Egy két évvel ezelőtti, Bécsben élő külföldi menedzserek, szakemberek és ENSZ-alkalmazottak körében végzett közvélemény-kutatás során a válaszadók 64 százaléka a magas adók és megélhetési költségek mellett az osztrákok zárkózottságát, zsémbességét és idegenellenességét említette fő okként, ami a jó közbiztonság, a kiváló egészségügyi ellátás és a viszonylag magas fizetések ellenére megkeseríti a külföldiek mindennapjait. Úgy tűnik, ez azóta sem változott.