szerző:
eduline/mti

Minden korábbinál többen végeznek a felsőoktatási intézményekben idén Kínában, a pályakezdőknek kínált állások száma...

Minden korábbinál többen végeznek a felsőoktatási intézményekben idén Kínában, a pályakezdőknek kínált állások száma ugyanakkor csökken, így nehéz helyzetben vannak az ázsiai ország friss diplomásai. A kínai oktatási minisztérium friss adatai szerint csaknem hétmillió fiatal kapja kézhez diplomáját idén, 190 ezerrel többen, mint tavaly és több mint másfélszer annyian, mint az ezredfordulón.

Az egyik legnagyobb kínai álláskereső portál, az 51job.com szerint a friss diplomások munkaerőpiaci helyzete ma nehezebb, mint amilyen a gazdasági válság kezdetekor volt, a gazdaság lassulásával pedig a gyakorlatot nem igénylő állások száma csökkent leginkább - vélik a vállalat szakértői.

A kínai oktatási minisztérium becslései szerint mintegy 15 százalékkal kevesebb a betölthető állás, mint egy évvel ezelőtt volt. A statisztikák szerint az elmúlt években átlagosan 20 százalék körül alakult Kínában a friss diplomások munkanélküliségi rátája, május elejével a sanghaji végzősök 44 százalékának, a pekingi és a Kuangtung tartománybeli végzősök mindössze 30-30 százalékának volt munkahelye a végzéskor.

Mi a helyzet itthon?

Milyen esélyekkel indulnak a magyarországi egyetemekről, főiskolákról kikerülő pályakezdő diplomások? Mennyit keresnek, és mennyi idő alatt találnak állást? Cikksorozatunkból megtudhatjátok.

I. Pályakezdő jogászok

II. Gazdasági diplomások

III. Végzett orvosok

IV. Bölcsészek

V. Gépészmérnökök

VI. Villamosmérnökök

VII. Informatikusok

VIII. Gyógyszerészek

IX. Természettudományi szakon végzettek

X. Társadalomtudományi diplomások

Május közepén a kormány ülésén is napirenden szerepelt a téma, a tanácskozás után kiadott közlemény szerint a döntéshozók a pályakezdők elhelyezkedési esélyeit növelő intézkedéseket ígértek, a vállalatokat pedig az általuk kínált állások számának emelésére biztatták. A jövőben fokozottan segítenék a magánvállalkozásba fogó friss diplomásokat is, oktatás és kedvezményes hitelek, adókedvezmények formájában.

Hszi Csin-ping elnök személyes látogatást tett az észak-kínai Tiencsin városában tartott múlt heti állásbörzén, ahol a jelen lévő fiatalokkal és az állást kínáló cégek képviselőivel is beszélgetett. Hszi a Hszinhua hírügynökségnek nyilatkozva a gazdasági növekedés fenntartásának fontosságát hangsúlyozta, mondván, anélkül a munkaerőpiaci problémákat nem lehet megoldani.