szerző:
eduline/mti

Leonardo da Vincinek ugyan nem született gyermeke, de sok testvére volt, akiknek leszármazottai még ma is élnek, s köztük van a világhírű olasz filmrendező, Franco Zeffirelli is - jelentették be olasz kutatók. Több leszármazott nemrég értesült híres őséről.

A reneszánsz mester rokonságával kapcsolatban a történész Alessandro Vezzosi és Agnese Sabato végzett kutatásokat.

A tudósok firenzei sajtókonferenciájukon jelentették be, hogy sikerült felkutatniuk a 15. századi festőművész, mérnök és matematikus modern kori rokonságát.

A munkát 1973-ban kezdték el, s végül a Mona Lisa festőjének 35 nem közvetlen leszármazottját találták meg, a 93 éves olasz opera-, film- és televíziós rendező, Franco Zeffirelli (Nap fivér, Hold nővér, Rómeó és Júlia) is az utódok egyike.

Vezzosi, a Leonardo da Vinci Múzeum igazgatója, és Sabato, a Nemzetközi da Vinci Szövetség elnöke elmondta, hogy olasz, francia és spanyol dokumentumok tanulmányozása vezette őket nyomra. DNS-vizsgálat nem kerülhetett szóba, mivel da Vinci maradványai már a 16. században eltűntek az 1519-ben bekövetkezett halála utáni vallásháborúk alatt.

A tavalyi töriérettségi feladatait itt találjátok.

A kutatópáros azonban aprólékosan megvizsgálta a hozzáférhető egyházi, helyi közigazgatási és birtokokkal kapcsolatos iratokat, hogy felrajzolják a családfát. A művésznek nem születtek gyermekei, ezért testvéreinek utódait kutatták fel.

A korábbi, Leonardo családjával kapcsolatos kutatások fontos dokumentumokat tártak fel a festőművész női rokonságáról - mondták el a kutatók. A Leonardóval való vérségi kapcsolatról a toszkánai Vinci város több lakója is csak napokkal a sajtókonferencia előtt értesült, és nagy meglepetés volt számukra a hír.

"Igaza volt anyámnak, Dinának, aki olyan dokumentumokról mesélt nekünk, melyek csak tükörben olvashatóak, mert visszafelé írták őket. Sosem törődtünk ezekkel a papírokkal, amelyek részben elvesztek, részben eladták azokat. A nemzedékről nemzedékre szálló történet, amit legendának tartottunk, azonban végül igaznak bizonyult" - emlékezett a kutatókkal már kilenc éve együttműködő Giovanni Calosi, a leszármazottak egyike arra utalva, hogy Leonardo gyakran írt tükörírással.