szerző:
Eduline

„Kell-e bojkottálni a nagyszabású sportesemények megrendezését azokban az országokban, ahol megsértik az emberi...

„Kell-e bojkottálni a nagyszabású sportesemények megrendezését azokban az országokban, ahol megsértik az emberi jogokat?” - erről a kérdésről vitáztak a diákok pénteken, a Vitázik a világ ifjúsága közép- és kelet-európai verseny döntőjében. A középiskolai tanulók részére szervezett német nyelvű vetélkedő utolsó fordulójába két cseh, egy lett és egy ukrán diák került be, a versenyt a 17 éves cseh Dominika Perlínová nyerte - áll a szervezők közleményében.

A döntőt, amelybe a részt vevő országok – Magyarország mellett Csehország, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Oroszország és Ukrajna – két-két legjobb vitázója jutott be, most először tartották Magyarországon. A magyar országos fordulót idén a budapesti Glöckl Szvetlána, illetve a bajai Krizsán Dániel nyerte. A projektet 2005-ben indították, és eddig nyolc ország ország több mint tízezer tanulója vett részt benne.

A Vitázik a világ ifjúsága arra ösztönzi a tanulókat, hogy kritikusan vizsgáljanak meg aktuális társadalompolitikai témákat. A német nyelvű viták során a diákok idegennyelv-tudásukat használják és fejlesztik - írják a közleményben.

„A vitára való készségben egy demokrácia minősége mutatkozik meg. Diktatúrában életveszélyes lehet az uralkodó véleménnyel szembeforduló szó, demokráciában viszont az ellenvélemény és kifejezése a létfenntartó oszlop“ – emelte ki Elmar Brok, az Európai Parlament Külügyi Bizottságának elnöke a döntő elején tartott köszöntőbeszédében.

Kassai Viktor, a 2011-es év legjobb játékvezetője, a projekt magyar fővédnöke elmondta: mivel munkája során neki is rengeteget kell érvelnie, nagyon örül, hogy jelen lehet, és tanulhat a vitákból.

A projekt támogatói a Goethe-Institut, az Erinnerung, Verantwortung und Zukunft Alapítvány, a Közhasznú Hertie-Alapítvány és a Zentralstelle für das Auslandsschulwesen. Milyen ingyenes nyelvtanulási lehetőségek közül válogathattok? Erről itt olvashattok, a Goethe Intézet nyelvvizsgáiról szóló cikkünket pedig itt találjátok.