Esszéfeladatokat is meg kell majd oldanotok a töriérettségin - ehhez kaptok most hasznos tanácsokat Kiss Jánostól, a Studium Generale történelemszekció-vezetőjétől.
Milyen lépésekben érdemes haladni, amikor valaki a kifejtendő feladatoknak lát neki? Milyen szabályokat érdemes betartani?
A középszintű töriérettségi összes esszéfeladatának megoldását itt találjátok.
Itt ellenőrizhetitek, jól oldottátok-e meg a rövid feladatokat.
A töriérettségiről itt találjátok folyamatosan frissülő tudósításunkat.
Nyilasuralom, KGST-országok, etnikai változások a töriérettségi második részében.
Könnyű feladatsort kaptak töriből az érettségizők, de egy-két kérdés becsapós lehet.
Pánik, piros atlaszok, kabalaállat: így indult a töriérettségi.
1. Források
A legelső, szinte nulladik lépés, hogy minden egyes forrást, ami a feladathoz tartozik, el kell olvasni. Ezekből nagyon sok plusz információt lehet kinyerni. Ha mondjuk két téma körül lehet választani, és az egyik a kedvenc témátok, ám a másik feladathoz olyan forrásokat adtak meg, amelyekből sokkal több információt ki lehet nyerni, elképzelhető, hogy jobban megéri ez utóbbit választani.
2. Piszkozati lap
Ha kértek, kaptok piszkozati lapot, ezekre nyugodtan lehet sokat jegyzetelni címszavakat. Így a fejetekben összeállhat az egész esszé, és nem "ugráltok" majd térben, időben, és nem fogtok összefüggéstelenül írni. Jobb, ha előre leírjátok, hogy pontosan mit akartok írni a témáról, az egyes pontokat beszámozzátok (jelezve ezzel magatoknak a sorrendet), és ez alapján kezditek el írni az esszét.
3. Térbeli és időbeli elhelyezés
Az esszéknél nagyon fontos, hogy a legelső egy-két mondatban mindenképpen érdemes elhelyezni az adott történést térben és időben. Másfél sor, de sok pontot ér.
4. Országok megfelelő elnevezései
Általános hiba szokott lenni, ezért nagyon fontos átnézni, hogy a különböző korokban hogyan hívják az országokat. A Magyar Királyságot például sokszor Magyarországnak írják a vizsgázók, de Németország sem túl régóta van, mégis rengetegszer előfordul, hogy tévesen nevezik meg a területet. Tipp: ha azt írjátok, hogy "a mai Magyarország területén", ebbe a formulába nem igazán szoktak belekötni.
Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat. És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.
Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.
Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat.
|
A 2018-as érettségiről szóló, folyamatosan frissülő cikkeinket itt találjátok.
"Tudni kell, hogy mi hol van benne, nehogy azzal menjen az idő az írásbelin, hogy azt nézegetik, pontosan mi merre van az atlaszban" - mondta a történelmi atlasz használatáról Kiss János, a Studium Generale történelem szekciójának vezetője, aki azt tanácsolja, hogy érettségi előtt legalább 2-3-szor nézzék át az atlaszokat a vizsgázók.
Online képzés célja: Célom az, hogy a lehető leggyorsabban és leghatékonyabban felkészülj történelemből a következő témazáró dolgozatra vagy akár az érettségire is! Használd ki a modern eszközök adta lehetőségeket! | | Tudomány, szociológia, oktatás , Érettségi, nyelvvizsga , Érettségi felkészítők , Középiskola, érettségi felkészülés