A magyar és a matek után szerdán jön a töriérettségi. Mire kell odafigyelnetek az írásbelin? Mivel veszíthetitek a legtöbb pontot?
Itt van a középszintű töriérettségi hivatalos megoldása.
Itt van az emelt szintű töriérettségi hivatalos megoldása.
Itt van a középszintű töriérettségi első részének nem hivatalos, szaktanár által kidolgozott megoldása!
Itt van a középszintű töriérettségi második részének nem hivatalos, szaktanár által kidolgozott megoldása.
Itt találjátok folyamatosan frissülő tudósításunkat a töriérettségiről - a vizsga után jövünk a nem hivatalos megoldásokkal!
A bolsevik diktatúráról, a rendszerváltásról és Magyarország gazdasági teljesítményéről is kaptak feladatot a diákok a töriérettségi első részében
Bejött az érettségizők tippje, de becsapós feladat is van a törivizsgán - itt az első tanári értékelés a töriérettségiről
EU, nyugdíjrendszer, kapitalista világgazdaság és 1956 az emelt szintű töriérettségin
Hoffmann Rózsa kedvencéről is írhatnak esszét a diákok a töriérettségin
1. Alaposan olvassátok el a feladatokat
Különösen a feladatsor második felében, az esszéknél fontos, hogy a megadott szempontok szerint elemezzétek az adott korszakot. Értékes pontokat veszíthettek, ha nem olvastátok át alaposan az utasítást!
2. Figyeljetek a korszakokra
A középszinten szereplő nyolc esszéfeladat közül csak hármat kell megoldanotok, de szigorú szabályai vannak a választásnak. Egyet kell az egyetemes történelemre vonatkozó feladatok közül kell kiválasztani, a magyar történelemből pedig kettőt: egy rövid és egy hosszú feladatot. Fontos viszont, hogy a két magyar történelmi feladat nem vonatkozhat ugyanarra a korszakra!
3. Ezeket a témaköröket nézzétek át
„Vannak olyan témák, amelyek szinte minden évben előkerülnek a töriérettségin. Ilyen például a holokauszt, ráadásul 2014 a holokauszt emlékéve” – mondta el Mozsolics Péter a Budapesti Corvinus Egyetem hivatalos érettségi felkészítője, a Studium Generale Történelem Szekciójának vezetője.
„Vagy Róma, vagy a görögök. Vagy valamelyik Árpád-házi, vagy valamelyik vegyesházi király. Vagy a francia forradalom, vagy az angol ipari forradalom. Vagy 1848/49, vagy 1956” – sorolta. Itt találtok próbaérettségi feladatsorokat közép- és emelt szinten történelemből, itt pedig az előző évek feladatsorait nézhetitek meg.
Az eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.
És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat. Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.
Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, iratkozzatok fel hírlevelünkre, vagy lájkoljátok Facebook-oldalunkat. Az érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.
|
4. Használjátok az atlaszt
A középszintű érettségin végig, az emelt szintű vizsgán az esszéfeladatoknál használhatjátok az atlaszt. Nagyon fontos, hogy ne legyen benne semmi jegyzet. „Egy aláhúzás, egy kiemelés sem lehet benne, a kiadványokat a középszintű írásbelin is ellenőrzik, az emelt szintű vizsgán pedig még szigorúbban veszik ezt a szabályt” – mondta el Mozsolics Péter.
5. Pihenjetek!
Ha a magyar után nem tettétek, most mindenképpen pótoljátok be a pihenést. Nézzetek meg egy filmet, menjetek el egy kicsit sportolni, vagy relaxáljatok.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
|