szerző:
Eduline

Hétfő délelőtt az informatikaérettségivel folytatódik a 2013-as érettségi szezon: az eduline-on minden fontos információt megtaláltok, tanárokat és diákokat kérdezünk a gyakorlati vizsgáról. Az informatika érettségi nap támogatását köszönjük a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Karának.

Az emelt szintű informatikaérettségi feladatsora és a hivatalos megoldás

15:45
Öten érettségiznek héberből

A latin mellett héberből is ma tartják az érettségit, ebből a nyelvből mindössze öten vizsgáznak, ezzel a héber bekerült az érettségi negatív rekorderei közé - már ami a jelentkezők számát illeti. Eszperantóból csak kettem, bolgár nyelvből hárman, európai uniós ismeretekből szintén hárman írásbeliznek és szóbeliznek középszinten.

14:00
Elkezdődött a latinvizsga

Középszinten 47 helyszínen 397 diák, emelt szinten 11 helyszínen 60 vizsgázó tesz írásbelit. Közép- és emelt szinten a latin írásbeli 180 perces, a vizsgázóknak egy fordítási feladatot, és egy leíró nyelvtani és lexikai-szóképzési feladatsort kell megoldaniuk. Az elérhető pontszám 75. A fordítási feladathoz nyomtatott latin-magyar szótárt lehet használni.

13:09
Diákok az emelt szintű informatikaérettségiről

Választások, természetvédelmi területek, mozibevételek - ezek voltak az emelt szintű informatikaérettségi témái. A vizsga délben ért véget: a diákok az átlagnál könnyebbnek találták a feladatsort, egy-egy részfeladat azonban kétesélyes. A veszprémi Lovassy László Gimnázium informatika tagozatos diákjaival beszélgettünk. A teljes cikket itt olvashatjátok el.

12:16
12-kor véget ért a gyakorlati vizsga

Nemsokára jövünk a témakörökkel és a diákok véleményével.

11:40
Múlt héten érettségiztetek?

Itt minden tantárgyból megtaláljátok a közép- és emelt szintű feladatsorokat és megoldásokat, sőt a tanárok és a vizsgázók véleményét is elolvashatjátok. Összefoglalónkat folyamatosan frissítjük az eheti érettségikkel.

11:00
Még egy óra van hátra

A vizsga után diákokat kérdezünk a feladatsorról, na meg arról, mennyire tarották nehéznek a feladatokat.

10:20
Milyen témakörök vannak az emelt szintű informatikaérettségi szóbelijén?

Ezekből a témakörökből kell felkészülni: A kommunikáció, Információ és társadalom, Jelátalakítás és kódolás, A számítógép felépítése, Az operációs rendszer és főbb feladatai, Kommunikáció az interneten, Könyvtárak, Dokumentumtípusok, Tájékoztató eszközök. A részletes listát itt nézhetitek meg.

9:50
Kötelező emelt szintű informatikaérettségi?

2013-ban harmincnégy szakon tették kötelezővé az emelt szintű érettségit: a népszerű bölcsészképzések, például az andragógia, az anglisztika és a pszichológia mellett két gazdasági, egy jogi, három műszaki és számos társadalomtudományi szakon, például kommunikáción is ehhez kötik a felvételit.

Az informatikai alapszakokon azonban egyelőre nem kötelező az emelt szintű informatikaérettségi, igaz, a nagyobb egyetemek képzéseire nehezen lehet bejutni a több pontot érő vizsga nélkül: a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karának mérnökinformatikus alapszakán tavaly például 370-396-nál húzták meg a ponthatárt. Milyenek voltak 2012-ben a ponthatárok? Itt nézhetitek meg az összes képzés adatát.

9:10
Nem mindegy, milyen programok vannak az iskolai számítógépeken

Az Oktatási Hivatal minden évben meghatározza, milyen szoftvereket kell beszerezniük az iskoláknak, és milyen operációs rendszert kell biztosítani az informatikából vizsgázóknak: ez Windows, Linux és Macintosh is lehet, a programok pontos listáját itt nézhetitek meg.

8:30
Mennyit keresnek a pályakezdő informatikusok?

173-231 ezer forint - ennyit keresnek havonta a friss diplomás informatikusok. A végzettek két-három hónap alatt találnak állást, átlagosan minden tizedik hallgató külföldön helyezkedik el, igaz, ennél jóval több diáknak vannak ilyen tervei. Részletes cikkünket itt olvashatjátok el.

8:00
Elkezdődött az emelt szintű vizsga

A diákoknak 240 percük van a gyakorlati feladatsor megoldására - ebben a percben majdnem 1600-an kezdték meg a vizsgát.

7:30

Az informatika a kivétel

Utoljára a 2013-as őszi érettségi szezonban lehet bármelyik tárgyból előrehozott érettségit tenni, a 2014-es májusi vizsgaidőszaktól csak informatikából, latinból és élő idegen nyelvekből lehet idő előtt érettségizni.

2005 óta az előrehozott a második legnépszerűbb vizsgatípus, az idén például több mint negyvenezren döntöttek úgy, hogy nem várnak a tizenkettedik év végéig, hanem egy vagy két tantárgyból már tizedikesként, tizenegyedikesként megszerzik az érettségit.

7:00
Az eheti menetrend

Az eduline-on az érettségi második hetében is minden fontos információt megtaláltok a feladatokról, a megoldásokról, tanár- és diákvéleményekről! Íme, az eheti menetrend:

Emelt szintű írásbeli Középszintű írásbeli Dátum
informatika - május 13., 8:00
latin nyelv latin nyelv, héber nyelv május 13., 14:00
biológia biológia május 14., 8:00
társadalomismeret - május 14., 14:00
kémia kémia május 15., 8:00
földrajz földrajz május 15., 14:00
fizika fizika május 16., 8:00
- vizuális kultúra május 16., 14:00
spanyol nyelv spanyol nyelv május 17., 8:00

6:30
Az emelt szintű informatika kerül sorra

Hétfő délelőtt informatikából emelt szinten 49 helyszínen 1594 diák tesz gyakorlati érettségit. Az emelt szintű gyakorlati vizsga 240 perces. A feladatsorok tematikája: szövegszerkesztés, prezentáció, grafika, weblapkészítés; táblázatkezelés; adatbázis-kezelés; algoritmizálás, adatmodellezés.

6:00
A délutáni program: latin, héber

Hétfő délután latinból középszinten 47 helyszínen 397 diák, emelt szinten 11 helyszínen 60 vizsgázó tesz írásbelit. Közép- és emelt szinten a latin írásbeli 180 perces, a vizsgázóknak egy fordítási feladatot, és egy leíró nyelvtani és lexikai-szóképzési feladatsort kell megoldaniuk. Az elérhető pontszám 75. A fordítási feladathoz nyomtatott latin-magyar szótárt lehet használni. Héber nyelvből középszinten két helyszínen öt vizsgázó érettségizik.