Elég a 260, vagy jó lenne összegyűjteni 430-440 pontot? Milyen ponthatárokat húznak majd az idei felvételin? Van, amit már most tudunk - a többi csak júliusban derül ki.
Ezeket a számokat kell megjegyezni: 220, 260, 50
Ezek ugyanis az idei minimumponthatárok: az alap- és osztatlan szakokon legalább 260, a felsőoktatási szakképzéseken 220, a mesterképzéseken 50 pontot kell szerezni ahhoz, hogy egyáltalán esélyetek legyen bekerülni egyetemre, főiskolára.
Aki ennél kevesebb pontot gyűjt össze (alap- és osztatlan szakokon, valamint felsőoktatási szakképzéseken az emelt szintű érettségiért járó többletpontokkal együtt, de más pluszpontok nélkül kell elérni a limitet), azt sem fizetős, sem állami ösztöndíjas szakokra nem vehetik fel a felsőoktatási intézmények. Összeszedtetek ennyi pontot? Pontszámító kalkulátorunkat itt próbálhatjátok ki.
A 260 nem mindenhol 260
Bár a 2014-es felvételin elvileg csak azokon a képzéseken húzhatnak az alsó limitnél magasabb ponthatárt, ahova a szakos kapacitásnál többen jelentkeztek, könnyen előfordulhat, hogy olyan képzéseken is magasabb lesz a limit, ahova a maximális létszámnál jóval kevesebben felvételiznek.
"A jelentkezők számát, illetve teljesítményét megismerve a felsőoktatási intézmények dönthetnek úgy, hogy minőség védelme érdekében a jogszabályi előírásnál magasabban határozzák meg a hozzájuk jelentkező hallgatók számára a minimális ponthatárt. Ebben az esetben az is előfordulhat, hogy egy adott szakon, szakképzésben az intézmény nem használja ki a teljes kapacitását" - olvasható a felvételi tájékoztató kiegészítésében.
Tizenhat szak: 410-től 465-ig
Tizenhat népszerű szakon - többek között az összes gazdasági alapképzésen - az idén is a központilag meghúzott ponthatárt kell elérniük azoknak, akik állami ösztöndíjasként szeretnének tanulni szeptembertől. Ezeket az alap- és osztatlan képzéseket az eredeti kormányzati elképzelések szerint csak fizetős formában indíthatták volna az egyetemek és főiskolák, az erőforrás-minisztérium és a HÖOK tavalyi megállapodása alapján azonban az idén is lesznek államilag finanszírozott helyek.
Alkalmazott közgazdaságtan: 465
Andragógia: 430
Emberi erőforrások: 443
Gazdálkodási és menedzsment: 460
Gazdaságelemzés: 465
Igazságügyi igazgatási: 424
Jogász: 464
Kereskedelem és marketing: 449
Kommunikáció és médiatudomány: 455
Közszolgálati: 440
Munkaügyi és társadalombiztosítási igazgatási: 410
Nemzetközi gazdálkodás: 460
Nemzetközi tanulmányok: 465
Pénzügy és számvitel: 458
Turizmus-vendéglátás: 428
Üzleti szakoktató: 440
|
Igaz, nem sok - mivel a ponthatárok magasak, szakonként legfeljebb száz-százötven hallgató szerezhet állami ösztöndíjas státuszt (arról, hogy tavaly hányan kezdhettek állami ösztöndíjasként ezen a tizenhat szakon, itt olvashattok).
Milyenek voltak a tavalyi ponthatárok?
Sok szakhoz elég volt a minimális pontszám (ami 2013-ban 240 volt), de a legnépszerűbb szakokra és intézményekbe csak 400 fölötti pontszámmal lehetett bekerülni. Itt találjátok az összes 2013-as ponthatárt.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
|