szerző:
Eduline

Hogyan változott a tanárképzés? Hogyan számolhatjátok ki, hány pontotok van? Hány szakra jelentkezhettek? Hányan kerülhetnek be az egyetemekre, főiskolákra? A legfontosabb tudnivalók a 2013-as felvételiről.

A 2012. december 31-én online közzétett felsőoktatási felvételi tájékoztatók több ponton is új információkkal egészültek ki február első felében. Összegyűjtöttük a legfontosabb változásokat.

Nyelvvizsga kell a mesterképzéshez

Mesterképzésekre csak akkor juthattok be, ha van legalább egy „C" típusú középfokú (B2 szintű), államilag elismert, általános nyelvi vagy azzal egyenértékű nyelvvizsgátok: a bizonyítvány másolatát legkésőbb a dokumentumpótlás határidejéig, július 10-ig kell eljuttatni az Oktatási Hivatalnak, vagy feltölteni az e-felvételi rendszerébe - figyelmeztet a felvi.hu. A mesterképzésről itt találjátok a legfontosabb tudnivalókat, a felvételi eljárás határidőit pedig itt nézhetitek meg.

Átalakult a tanárképzés

2013-tól újra osztatlan lesz a tanárképzés, vagyis ezekre a képzésekre már az érettségi után jelentkezhettek. Azoknak, akik már elkezdtek egy alapképzést, 2016-ig hirdetnek tanári mesterképzésket. A tanárképzés átalakításáról itt találtok részleteket, az alkalmassági vizsgáról itt, az osztatlan tanárszakra jelentkezőknek meghirdetett ösztöndíjról pedig itt olvashattok.

Pontszámítás, többletpontok, pontszámító kalkulátor

2013-ban előnyben részesítés jogcímén (azaz hátrányos helyzetért, tartós nevelésbe vételért, árvaságért, fogyatékosságért, gyermekgondozásért) jogcímenként és összesen 40 többletpont kapható.

Az alap- és osztatlan képzések, illetve felsőoktatási szakképzések pontszámítási szabályait itt, a mesterképzését pedig itt találjátok. Pontszámító kalkulátorunkat itt találjátok, arról pedig, hogy hány érettségi pontot ér a régi típusú érettségi, itt olvashattok.

Azoknak a szakoknak a listáját, ahol kötelező egy emelt szintű érettségi, itt találjátok, azokat a képzéseket pedig, ahova csak két emelt szintűvel kerülhettek be, itt nézhetitek meg.

Legfeljebb öt helyre jelentkezhettek

A 2013-as felvételin legfeljebb öt jelentkezési helyet jelölhettek meg. Ugyanazon intézmény ugyanazon szakjának állami ösztöndíjas és önköltséges formája egynek számít. Ezeket külön sorban kell feltüntetni, tehát maximum tíz sort tölthettek ki.

Felsőoktatási szakképzések

Idén először hirdetik meg a felsőoktatási szakképzéseket a felsőoktatási intézmények, amelyek több mint 200 felsőoktatási szakképzés indítására kaptak engedélyt. A felsőoktatási szakképzésekről itt olvashattok részletesen, a szeptemberben induló szakok listáját pedig itt találjátok.

Intézményi kapacitások

A kapacitásszámok azt mutatják, hogy összesen hány hallgatót vehetnek majd fel az egyetemek, főiskolák - ha kevesebben jelentkeznek egy-egy szakra, mint amekkora a minimális kapacitásszám, az adott képzés várhatóan nem indul el.

2013-ban - amíg be nem telik a kapacitásszám - elvileg mindenki bekerül magyar állami ösztöndíjas képzésre, aki eléri a minimális felvételi pontszámot (alap- és osztatlan képzések esetén 240, felsőoktatási szakképzések esetén 200 pont). Ha egy szakra a kapacitásszámnál többen jelentkeznek, a minimum pontszámnál magasabb ponthatár alakulhat ki.

A budapesti egyetemek, főiskolák kapacitásszámait itt, a vidéki intézményekét pedig itt találjátok. A népszerű műszaki szakok kapacitásszámait itt, a társadalomtudományi képzésekét itt, az informatikai szakokét pedig itt találjátok.

A felvételi tájékoztató kiegészítésében olyan szakokat is találtok, amelyek a december 31-én megjelent tájékoztatóban még nem voltak benne. Állami ösztöndíjas finanszírozási formában is szerepel az a tizenhat szak, amelyet korábban csak önköltséges formában akartak meghirdetni. A teljes listát itt találjátok, a kommunikáció szakról itt, a jogász, nemzetközi tanulmányok, andragógia és közszolgálati szakról pedig itt olvashattok részletesen.