Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Önköltség, tankönyvek, gólyatábor, albérlet vagy kollégium - mekkora kiadásal jár az egyetemi-főiskolai tanévkezdés? Utánajártunk.
A legnagyobb falat: a tandíj
Ha nem állami ösztöndíjas helyre kerültök be, az egyik legnagyobb kiadás az önköltség lesz. Ha ezt nem saját zsebből szeretnétek kifizetni, felvehetitek a diákhitel 2-t. A diákhitel 1-hez képest sokkal alacsonyabb, 2 százalékos kamattal igényelhetitek, ezt a hitelt ugyanis csak tandíjra lehet költeni - a bank egyenesen az egyetemnek utal.
Ha a diákhitel 1-et választjátok, tudnotok kell, hogy az első havi apanázst nem utalják azonnal, csak körülbelül egy hónap múlva, ezzel érdemes számolni az igényléskor. Ezt kérhetitek egy összegben vagy havi folyósítással.
Nagyon változóak az árak: van, aki pár ezer forintból megússza a tanévkezdést, míg másoknak több tízezer forintot kell félretenniük a tankönyvekre. Az orvostanhallgatók például legalább 70-80 ezer forintot fizetnek a tankönyvekért, és ehhez még hozzájön a gyakorlatoknál szükséges felszerelés, például a köpeny, a szike, a csipesz vagy a gumikesztyű.
Művészeti vagy építész szakokon szintén borsos lehet a felszerelés ára, akár ötven-százezer forintra is rúghat. A legjobban azok járnak, akiknek csak könyvek kellenek. Az egyetemi könyvtárakban általában meg lehet találni minden szükséges tankönyvet, ha pedig elkapkodnák előletek, érdemes a helyi könyvtárakban körbenézni.
Az állami ösztöndíjas hallgatók már havi 10 ezer forintból megúszhatják a kollégiumot, és a legtöbb helyen nem megy az ár 22 ezer felé. Az önköltséges tanulóknak többre kell számítani, ők inkább 20-30 ezerrel számoljanak.
Azoknak, akik inkább albérletbe mennének, jobban a zsebükbe kell nyúlni, ugyanis mostanában elszabadultak az árak. Budapesten 1700-2700 forintos négyzetméterárral kell számolnotok, Debrecenben 1600, Pécsen 1300, Szombathelyen 1200 forint a tarifa - négyzetméterenként. Ehhez pedig még számoljátok hozzá a rezsit is, ami fejenként legalább 20 ezer forint körül van.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!