Csütörtökön az angolvizsgával folytatódik az érettségi szezon, ezért megkérdeztünk egy szakértőt, milyen tippek, trükkök, praktikák segítenek nektek abban, hogy a hét vége felé is jól tudjatok teljesíteni.
Milyen a középszintű angolérettségi?
A középszintű angolérettségi írásbelije 180 perces, a négy feladatlap megoldásával maximum 117 pontot szerezhetnek a vizsgázók. Az olvasott szöveg értését mérő rész 60 perces, a nyelvhelyességi feladatsorra 30, a hallott szöveg értését ellenőrző feladatok megoldására szintén 30, az íráskészség rész kidolgozására 60 percet kapnak.
Csütörtökön az angollal folytatódik az érettségi szezon - ahogy az előző vizsganapokon, úgy ma is minden infót megtaláltok a feladatokról, tanárokat és diákokat kérdezünk a tesztről. És ami a legfontosabb: az írásbeli után jövünk a szaktanár által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokkal! Az angol érettségi nap szakmai támogatását köszönjük az Euro Nyelvvizsga Központnak!
Az általunk megkérdezett szaktanár egyszerűnek és könnyen megoldhatónak tartja az idei középszintű angolérettségi olvasott szöveg értését mérő részét. A megkérdezett szaktanártól azt az információt kaptunk, hogy az idei érettségi semmiképp sem nevezhető nehéznek. Ami mindenképpen kiemelendő pozitívum, hogy a négy szövegből három tartalmilag is érdekes lehet a diákok számára, így valószínűleg szívesen dolgoznak vele.
Stephen Hawking, egy különleges kerékpárzár és a sziesztázás is téma a középszintű angolérettségi első részében - tudta meg az eduline. Egy Stephen Hawking-idézetet, egy elveszett szemüvegről szóló szöveget, egy, a sziesztázás hatásairól szóló cikket és egy különleges kerékpárzárról szóló anyagot kaptak a középszinten érettségizők az angol első részében.
Az első két vizsgarész - olvasott szöveg értése és nyelvhelyesség - után 15 perces szünetet tartanak az iskolákban, ez követően futnak neki a diákok a hallott szöveg értését mérő résznek, valamint az íráskészséget tesztelő feladatoknak.
Hogyan készülhetsz még ma este is?
Nem viccelünk: 24 órával az érettségi előtt lazítással tudsz a legjobban készülni. Ne bújd már a nyelvtankönyveket, és ne próbálj új szavakat tanulni. Amit megtehetsz, hogy megnézel egy-két Youtube-videót vagy érdekes angol nyelvű filmet, ami szórakoztat, kikapcsol és segít ráhangolni az agyadat az angolra. De ha inkább olvasnál valami szórakoztatót, az is sokat segít.
Egyébként a magnóhallgatásra való készülésre is ezt ajánlotta szakértőnk: a legjobb, amit tehetsz, ha angol zenét, sorozatot, filmet hallgatsz, így egy kicsit áthangolod a gondolkodásodat.
A szótárról
A megkérdezett pedagógus elmondta, hogy az angolérettségin - a nyelvvizsgától eltérően - csak az íráskészség feladatok megoldásához lehet szótárt használni.
Nem érdemes nagyon sok időt ezzel tölteni. Maximum annyiban használnék szótárt, ha olyan szó van a feladatban ami a megoldás szempontjából kulcsfontosságú. És az írásnál is csak ebben az esetben használnék. Egy vizsgafeladatban érdemes arra támaszkodni, amit már tudunk.
A szótárappoknak nem kell különböző jeleket, rövidítéseket alkalmazniuk, hiszen nincsenek helyszűkében. A nyomtatott szótárakban viszont - rengeteg szócikket és azokban sok hasznos infót zsúfolnak egy kötetbe - nagyon sok ilyet találhattok. Márpedig ezeket a „szótárnyelvi” dolgokat anyanyelvi szinten kell ismernetek, ha egy szó megfelelő alakját szeretnétek használni a megfelelő vonzatokkal, ragokkal, névelőkkel, elöljárószavakkal a leggyakoribb szóösszetételekben. Fontos, hogy annak az egy vagy több szótárnak ismerjétek a speciális jeleit, rövidítéseit, amelyeket a nyelvvizsgán használni fogtok.
Miután végigböngésztétek a szótáratok jelmagyarázó oldalait (ezeket a kötet legelején találjátok), csapjátok fel bármelyik oldalon, és teszteljétek magatokat így: ugráljatok egyik szócikkről a másikra teljesen véletlenszerűen, és ellenőrizzétek, hogy az adott szócikk minden jelét, rövidítését ismeritek-e, tudjátok-e, hogy mit jelent, mire vonatkozik. Ha valamelyik nem világos, nézzétek meg a jelmagyarázatot. Valószínű, hogy egy oldalon vagy oldalpáron ide-oda ugrálva a szótár legtöbb fontos jele, rövidítése elő fog kerülni.
|
A leggyakrabban elkövetett hiba
Amit szerinte sokszor el szoktak rontani a diákok, az az időzítés, az időbeosztás. Mindenképpen érdemes arra figyelni, hogy a végén, ha csak lehet, maradjon pár perc a dolgozat átnézésére. Ha miután elkészülsz, azonnal beadod a füzetet, és nem nézed át a megoldásaidat, könnyen lehet, hogy egyszerűen kijavítható, fatális hibákat hagysz az írásodban.