szerző:
Eduline

Hány ponttal lehet állami ösztöndíjas helyet szerezni a 2014-es felvételin? Milyen végzettséggel lehet felsőoktatási szakképzésre jelentkezni? Itt vannak a leggyakoribb kérdések és a válaszok.

Érettségi, diploma

Ha alap- vagy osztatlan képzésre, illetve felsőfokú szakképzésre szeretnétek jelentkezni, be kell mutatnotok az érettségi bizonyítványotokat. Ha mesterképzésre felvételiztek, a bemeneteli követelményeknek megfelelő felsőfokú végzettség, alapszakos vagy "régi" típusú egyetemi vagy főiskolai diploma kell. Fontos: nem mindegy, milyen alapszakon végeztetek, nem minden képzésről lehet továbbmenni egy adott MA- vagy MSc-szakra - erről itt olvashattok.

Ahhoz, hogy bekerüljetek a kiválasztott alap- vagy osztatlan képzésre, érettségiznetek kell az adott szakon meghatározott tárgyakból, több képzésen emelt szintű érettségit is kérnek a jelentkezőktől. Bizonyos felsőoktatási intézmények gyakorlati vagy alkalmassági vizsgát is kérnek, ebben az esetben ezt is teljesítenetek kell. A Felvi oldalán megnézhetitek, melyik szakon mi a beszámítható érettségi tantárgy, van-e gyakorlati vagy alkalmassági vizsga. A tanári szakok alkalmassági vizsgájáról itt olvashattok.

Minimumponthatárok

2014-ben az alap- és osztatlan képzéseken 260 a minimumponthatár, míg a felsőoktatási szakképzésekhez legalább 220 pont kell - fontos, hogy ezt a határt az emelt szintű érettségiért járó többletpontokkal, de az egyéb jogcímen kapható pluszpontok (például nyelvvizsga vagy OKJ-s szakképesítés) kell elérnetek. Ha mesterképzésre felvételiztek, a maximális száz pontból ötvenet kell gyűjtenetek. Ha ennél kevesebb pontot szereztek, önköltséges helyet sem szerezhettek. 

A minimumponthatárok elérése természetesen még nem jelenti azt, hogy bekerültök az adott képzésre. A jelentkezők száma és eredménye alapján húzzák meg a felvételi ponthatárokat - ezeket július 24-én hozzák nyilvánosságra.

Emellett az idén is csak azok szerezhetnek állami ösztöndíjas helyet a tizenhat népszerű alapszakon, akik elérik a központi ponthatárt.

Alapszak

2014-es központi ponthatár

Alkalmazott közgazdaságtan

465

Andragógia

430

Emberi erőforrások

443

Gazdálkodási és menedzsment

460

Gazdaságelemzés

465

Igazságügyi igazgatási

424

Jogász

464

Kereskedelem és marketing

449

Kommunikáció és médiatudomány

455

Közszolgálati

440

Munkaügyi és társadalombiztosítási igazgatási

410

Nemzetközi gazdálkodás

460

Nemzetközi tanulmányok

465

Pénzügy és számvitel

458

Turizmus-vendéglátás

428

Üzleti szakoktató

440

A legfontosabb infók a 2014-es felvételiről

Pontszámító kalkulátor (alapszakos)

A 2014-es pontszámítási szabályok

Mesterszakos pontszámítási szabályok

A 2013-as ponthatárok

A 2014-es felvételi szabályai

Mennyit kell fizetni a legnépszerűbb mesterszakokért?

Mennyibe kerül egy félév a tizenhat népszerű szakon?

A tizenhat népszerű szak 2014-es ponthatára

Így kell használni az e-felvételit - lépésről lépésre

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!