szerző:
Eduline

Aki egészségi állapota vagy egyéni adottsága miatt nem tud szóbeli vizsgát tenni, kérhet felmentést az érettségin. Megmutatjuk, pontosan hogyan.

Egy olvasónk fordult hozzánk a kérdéssel, hogy mi a teendő, ha gyereke adottságai miatt nem fog tudni szóbeli vizsgát tenni érettségin. Vajon kihez kell ilyenkor fordulni, és hogy fog kinézni az érettségi?

A hátráltató állapotot először is egy szakértői bizottságnak kell megállapítania. Ha az iskola nem intézi el a felmérést a pedagógiai szakszolgálatnál, akkor az ELTE Gyakorló Gyógypedagógiai és Logopédiai Szakszolgálat, Szakértői és Rehabilitációs Bizottság és Országos Gyógypedagógiai-szakmai Szolgáltató Intézménynél lehet azt egyénileg is kérni.

Ezután írásos kérvényt kell benyújtani az intézményvezetőhöz, az igazolással és indoklással ellátva, majd az igazgató dönt arról, hogy ad-e felmentést ezek alapján a diáknak. Az érettségi jelentkezésnél szintén fel kell tüntetni a szakértői véleményt, és a mentességi kérelmet.

Az igazgató a fenti konkrét esetben dönthet úgy, hogy a diák írásban teljesítheti a szóbeli vizsgáit. Ilyenkor a diák ugyanúgy húz tételt, mint a többiek, de ezután átvonul felügyelótanár kíséretében egy külön helyiségbe, ahol középszint eseténe 30, emelt esetén 40 percet tölthet el a tétel kidolgozásával. Kérésére a felügyelőtanár a leírtakat felolvassa a bizottságnak. Ilyen esetben az értékelés a szóbeli értékeléssel azonos módon történik.

További információt a felmentésekkel kapcsolatban itt találtok.