Magolni, atlaszt és négyjegyű függvénytáblázatot böngészni, vagy csak egyszerűen pihenni – mivel érdemes tölteni az érettségi előtti két napot? Szaktanároktól és tanulásmódszertannal foglalkozó szakértőktől kértünk tanácsot.
„Ilyenkor még érdemes a neten keresgélni, mivel számos, irodalommal foglalkozó honlapon lehet igényes, ötletes verselemzéseket találni, ám vigyázni kell, mert sok oldal nem hiteles” – tanácsolja az utolsó napokra Sági Zsuzsa, a Budai Középiskola magyartanára, aki szerint a hétvégén saját elemzéseket, érvelő esszéket is készíthettek, és akár hangosan fel is olvashatjátok, ez segíthet a hétfői vizsgán. Milyen esszéfeladatok lehetnek a hétfői magyarérettségin? Cikkünket itt olvashatjátok el.
A szaktanár szerint az elmúlt évek feladatsorainak megoldása is jó tréning a vizsga előtt (itt találjátok a 2011-es és 2012-es középszintű feladatsorokat magyarból, itt pedig az emelt szintű teszteket) – érdemes alaposan átnézni a javítási útmutatót is, amelyben részletezik, milyen tartalmi elemeknek kell szerepelnie egy-egy típusfeladat megoldásában, mire adhatnak pontot a tanárok. Az sem árt, ha a műfajok, versformák, strófák legfontosabb jellemzőit memorizáljátok.
Matekérettségi: a négyjegyű függvénytáblázat mindent visz
„Az utolsó napon érdemes végiggondolni az írásbeli feladatsor menetét és azt, hogy mire mennyi időt fordítanának” – mondta Szakács Péter, a Budai Középiskola matematikatanára. A középszintű érettségi első részére – a 12 rövidebb feladatra – mindössze 45 percet kapnak a diákok, a hosszabb példákra azonban több mint két óra jut.
Az írásbeli után azonnal szeretnéd megtudni, hány pontot szereztél? Az eduline-on rögtön a vizsga után megtalálod a középszintű feladatsorokat és a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat. |
A szaktanár szerint hétvégén érdemes átböngészni a négyjegyű függvénytáblázatot, megjegyezni, melyik típusfeladathoz melyik képletet kell használni – és persze a gyakorlásra is kell némi időt fordítani, az előző évek feladatsorai és a gyakorlófeladatok erre a célra jól használhatók. Ingyenes előkészítőnket matekból, magyarból és töriből itt találjátok.
Történelem: az atlasz a legjobb puska
„A legjobb puska maga a térkép, mindenképpen érdemes használni” – mondta Lőrinc László, az Alternatív Közgazdasági Gimnázium történelemtanára, aki szerint még a vizsga előtt meg kell keresni, melyik korszakhoz melyik térképet lehet használni, már csak azért is, mert pontot ér, ha egy adott eseményt el tudtok helyezni térben és időben.
Az atlaszban lévő kronológia helyett érdemes a térképeket használni, előbbi ugyanis sokszor nem elegendő a teszt kitöltéséhez, vagy egész egyszerűen lényegtelen információt tartalmaz. A szaktanár szerint az utolsó napokban már nincs értelme a-tól z-ig átböngészni a történelemkönyvet, de hasznos, ha azokat a korszakokat átnézitek, amelyekről keveset tudtok, és átolvassátok jegyzeteiteket.
Hasznos tippek az utolsó napokra
„Az utolsó napokban a hatékony időbeosztás az egyik legfontosabb tényező. Készítsenek időtervet a hátralévő időszakra, és azt tartsák is be. Fontos: iktassanak be szüneteket, amikor feltöltődhetnek” – tanácsolja Marunák Mária, a Oroszlány Péter Tanulásmódszertani Műhely szakértője. A rövidebb szünetekben lassú, mély, hasi légzéssel frissíthetitek fel magatokat, ha hosszabb szünetet iktattok be, akkor érdemes alaposabban átmozgatni a testeteket.
Sok időt lehet spórolni, ha a figyelmeteket jól összpontosítjátok a tanulás közben. A szakértők erre egy speciális, "mandarintechnikának” nevezett módszert javasolnak (lásd keretes írásunkat), de a vizualizáció is megkönnyítheti a dolgotokat. Kössetek képeket, történeteket a megtanulandó szövegekhez, amelyeket így könnyebb lesz felidézni. A nehezebb témákhoz készítsetek rövid, rajzos jegyzeteket, valamelyik családtagotoknak vagy barátotoknak pedig fel is mondhatjátok a leckét.
"Amíg tanulunk, olvasunk vagy épp hangosan mondjuk vissza a tartalmat, tartsunk a fejünk tetején valamilyen tárgyat. Legyen puha, könnyű, kényelmes és stabil (például egy kicsi babzsák), hogy ne essen le, viszont kénytelenek legyünk figyelni rá. Hogy miért hasznos? Végig tudatosan, egyenes tartással ülünk, biztosítva ezzel az agy megfelelő oxigénellátását, segíti a tudatos figyelemirányítást, illetve amíg a fejünkön van a tárgy, addig nem vizualizáljuk sem a lehetséges stresszhelyzeteket, sem az előző nap eseményeit" - mondja Marunák Mária. |