szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Mit jelent a duális képzés, miért érdemes vállalatoknál végezni a gyakorlatot és mennyi fizetésre számíthattok, ha már a középiskola alatt dolgoztok? Fontos kérdésekre válaszolunk.

Mi az a duális képzés?

"A duális képzés olyan középfokú szakképzési forma, amely során az intézményben, illetve a munkaerő-piaci szereplőknél, vállalatoknál, cégeknél folyó szakmai oktatás párhuzamosan, egymást kiegészítve történik. Duális képzésben a szakirányú oktatást biztosító vállalatnál a tanuló gyakorlatot szerez, megismeri a vállalati kultúrát és versenyképes tudással és gyakorlattal lép a munkaerőpiacra a tanulmányai befejezése után" - szerepel az Innovatív Képzéstámogató Központ honlapján.

A duális képzésben tanuló középiskolások tehát az iskolai tanulmányaik mellett az adott szakmához szükséges tudást és tapasztalatot a munkaerőpiacon szerzik meg, amiért ráadásul fizetést is kapnak, sőt, az elhelyezkedési esélyeik is javulnak, hiszen a jól teljesítő tanulókat a vállalatok általában felszívják.

Milyen összegű díjazást kaphatnak?

A szakképzési munkaszerződés alapján a diákok havonta fizetendő munkabér összege a tanuló és a duális képzőhely megállapodása alapján 100 és 170 ezer forint között lehet, aminek megállapításához figyelembe kell venni a tanuló szakmai felkészültségét és a tanulmányi eredményeit is. A munkabért csak a társadalombiztosítási járulék terheli.

"A tanulót, illetve a képzésben részt vevő személyt ezen felül megilletik az adott szakmához szükséges szakképzettséggel betöltött munkakörben foglalkoztatottak részére biztosított juttatással azonos, de legfeljebb évente a minimálbér összegének megfelelő mértékű egyéb juttatások. Az egyéb juttatásra a tanuló, illetve a képzésben részt vevő személy az általa ledolgozott napokra tekintettel arányosan jogosult" - írják.

Kaphatnak ösztöndíjat is?

Nem. Az IKK szerint  a duális szakirányban részt vevő diákok munkabérre jogosultak, azonban a végzős tanulók akár 150-300 ezer forintnyi pályakezdési támogatásban is részesülhetnek, amit a szakmai karrierjük beindítására, akár eszközök beszerzésére is fordíthatnak.

A szakképzési ösztöndíjakról ebben a cikkünkben olvashattok.