szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A héten véget ér a felvételi ügyintézés: már csak pár napotok van módosítani, cserélgetni és pótolni. Az érettségiknek vége, mindenkinek megvannak a pontszámai azonban még most is vannak olyan buktatók, amin elcsúszhat akár az egész jelentkezésetek. Összeszedtük, mire figyeljetek.

Ha nem éritek el az előzetes ponthatárokat

Idén is több alap- és osztatlan szakon húztak előzetes ponthatárt, ami azt jelenti, ezekre csak akkor kerülhettek be állami ösztöndíjas helyre, ha eléritek ezt. Fontos, hogy az önköltséges képzésekre ezek a ponthatárok nem vonatkoznak. Bár ezek nem végleges ponthatárok - hiszen a ponthatárhúzás napján csökkenhetnek, de emelkedhetnek is -, érdemes őket szem előtt tartani.

Ha nem éritek el a minimumponthatárt

2022-ben is marad a jól megszokott minimumponthatár:

  • alap- és osztatlan szakon 280 pont
  • felsőoktatási szakképzésen 240 pont
  • mesterképzésen 50 pont

Ha ennél kevesebb pontot szereztek, sem állami ösztöndíjas, sem önköltséges formában nem kezdhetitek meg tanulmányaitokat. Arról nem is beszélve, hogy a végleges ponthatárok ezeknél jóval magasabbak lesznek a júliusi ponthatárhúzáson.

Ha nem mentek át az alkalmassági vizsgán vagy nem teljesítitek az előzetes követelményeket

A felvételi tájékoztató felhívja a figyelmet arra, hogy aki az alkalmassági vizsgán nem jelenik meg vagy „nem felelt meg" minősítést kap, annak a felvételi összpontszáma 0, azaz nulla - tehát nem vehető fel az adott jelentkezési helyre. Ez persze nem jelenti, hogy más szakra nem kerülhettek be, de ahol nem sikerül az alkalmassági, ott nincs sok esélyetek.

Ezen kívül vannak olyan szakok, ahol részt kell venni egy felvételi vizsgán (például művészeti szakok esetében vagy mesterképzésen). Ha az egyetemek által bekért dokumentumokat nem külditek el időben, szintén bukhatjátok a felvételit - július 7-ig még van időtök pótolni, ha valami kimaradt. Mindenképp nézzétek át, mit kell elküldenetek.

Nincs meg a kötelező érettségitek

Sajnos bukhatjátok a felvételit, ha az adott szakon kötelező érettségiből nem vizsgáztatok, vagy nem tettetek emelt szintű érettségit az előírt tárgyakból. Sőt az is buktató lehet, ha legalább nincs egy sikeres emelt szintű érettségitek, hiszen ez is feltétele a felvételinek - arról, hogy mikor sikeres az érettségi emelt szinten, itt olvashattok el minden szabályt.