szerző:
Csik Veronika
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Sok felvételiző hagyja az utolsó utáni pillanatra a nyelvvizsgát, egy részük emiatt – hiába szerzi meg a bőrkötéses bizonyítványt – nem kapja meg a nyelvtudásért járó pluszpontokat. Az idei felvételi tájékoztatóba ezért új „határidő” került: az Oktatási Hivatal azt tanácsolja a diákoknak, legkésőbb április 30-ig fussanak neki az írásbelinek és a szóbelinek. Igaz, ez nem kőbe vésett határidő, akkor sincs minden veszve, ha csak májusban jön össze a nyelvvizsga.

Idén jelentkeztek egyetemre? Az Eduline pontszámító kalkulátorában már megnézhetitek, hány ponttal futtok neki a 2022-es felvételinek.

Érdekes részlet került be az idei egyetemi-főiskolai felvételi tájékoztatóba. A dokumentumban – amelyet december vége óta több tízezer végzős középiskolás olvas – az áll, hogy az Oktatási Hivatal csak akkor tud pluszpontot adni egy nyelvvizsgáért, ha „a felvételi ponthatárok megállapítását megelőző napig a közhiteles nyilvántartásból a nyelvvizsga-bizonyítvány adatainak visszaigazolása megtörténik”. Hozzáteszik azt is,

az idei felvételin a 2022. április 30-ig befejezett nyelvvizsgáknál „biztosított”, hogy a nyilvántartásból hitelesíteni tudják a bizonyítvány adatait.

Nem kőbe vésett határidő

A felvételi tájékoztató meglehetősen homályosan fogalmaz azzal kapcsolatban, mi a helyzet az április után megszerzett nyelvvizsgákkal, nem derül ki például, hogy aki mondjuk májusban nyelvvizsgázik, az megkaphatja-e a bizonyítványért járó 28/40 pluszpontot a felvételin. Pedig ez sokak számára fontos kérdés, a nyelvvizsgaközpontokban ugyanis tavasszal van a "főszezon", akkor futnak neki a legtöbben az írásbelinek és a szóbelinek, sok végzős középiskolás csak a tanév vége után, a májusi érettségi időszakban nyelvvizsgázik. A dokumentumpótlás határideje július 7-e, eddig a napig kell feltölteni az e-felvételi rendszerébe azokat az adatokat, bizonyítványokat, amelyek a jelentkezéskor még nem voltak meg.

Több nyelvvizsgaközpontot kerestünk meg a kérdéseinkkel – arra voltunk kíváncsiak, kaptak-e valamilyen hivatalos állásfoglalást az Oktatási Hivataltól.

Ez a határidő nem azt jelenti, hogy a hivatal csak az április 30-ig befejezett vizsgákat tudja elfogadni. Ez csupán egy figyelmeztetés a vizsgázóknak, hogy ha később vizsgáznak, akkor nem garantálható 100%-ban, hogy elkészül a bizonyítványuk, ugyanis azokat a vizsga megkezdése után legkésőbb 60 napig kell a vizsgázók rendelkezésére bocsátani

- írta az Eduline megkeresésére a Dr. Kiszely Zoltán, a BME Nyelvvizsgaközpont vezetője, hozzátéve: "az elmúlt években a BME Nyelvvizsgaközpontban még a májusi vizsgaidőszakban vizsgázók is megkapták a bizonyítványukat a felvételi határidő lezárultáig, és mindent megteszünk azért, hogy ez az idén is így legyen”.

Sok felvételiző az utolsó utáni pillanatban nyelvvizsgázik

A nyelvvizsgaközpontoknak az Oktatási Hivatal Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Központja (NYAK) is állásfoglalását küldött erről, ezt a levelet több centrum továbbította az Eduline-nak. A dokumentumban az áll, hogy az idei felvételi tájékoztatójába azért került bele a nyelvvizsga letételére javasolt április végi határidő, mert az előző évek tapasztalatai alapján a felvételizők sokszor az utolsó utáni pillanatra hagyták a nyelvvizsgázást. Ez pedig a nyelvvizsgaközpontoknál komoly problémákat okozott.

Természetesen azt semmi nem tiltja a vizsgaközpontoknak, hogy a májusi vizsgáknál is vállalják azt, hogy a bizonyítványt július 7-ig megkapják a felvételizők

- írja az akkreditációs központ. Vagyis az április 30-i határidőről szóló bekezdés a felvételi tájékoztatóban csak „figyelmeztetés”.

Hány nap alatt készül el a bizonyítvány?

Több vizsgaközpont egyébként sem használja ki a 60 napos határidőt, jóval rövidebb idő alatt kiadja a bizonyítványokat - persze ettől függetlenül érdemes minél hamarabb vizsgázni.

Az ELTE Origó Nyelvvizsgaközpont az Eduline-nak azt írta: április vizsgáiknál garantálják, hogy a bizonyítvány elkészül a dokumentumpótlási határidőig (vagyis július 7-ig), meglesz a bizonyítványszám, amit fel kell tölteni az e-felvételi rendszerébe.

A májusi időpontokra jelentkezők csak akkor lehetnek biztosak abban, hogy időben meglesz a bizonyítványuk, ha online vagy számítógépes vizsgát választanak, mert ezeknél a típusoknál hamarabb tudnak eredményt közölni.

Hány pontot ér a nyelvvizsga a felvételin?

Érdemes nyelvvizsgát tenni, a bizonyítványért ugyanis akár 40 többletpontot is lehet kapni az egyetemi-főiskolai felvételin (összehasonlításképpen: emelt szintű érettségikkel, versenyeredményekkel, nyelvvizsgákkal maximum 100 pluszpontot lehet gyűjteni). Egy államilag elismert középfokú (B2-es), komplex nyelvvizsga-bizonyítványért 28 többletpont, egy felsőfokú (C1-es) komplex bizonyítványért pedig 40 többletpont kaphatnak a jelentkezők.

Arról, hogy pontosan hogyan kaphattok többletpontokat a nyelvvizsga-bizonyítványért, itt olvashattok el mindent.