Utánajártunk, hány pontot kaphattok a középfokú vagy a felsőfokú nyelvvizsgáért, és arra is választ adunk, mi a teendőtök, ha külföldi bizonyítványotok van.
Nyelvvizsgákkal maximum 40 többletpontot gyűjthettek: a középfokú komplex nyelvvizsga 28 pontot, míg a felsőfokú bizonyítvány 40 pontot ér. Fontos tudnotok, hogy 40 pontnál többet akkor sem kaphattok a nyelvtudásért, ha több nyelvből szereztetek nyelvvizsgát. Azaz, hiába rendelkeztek két középfokú nyelvvizsgával, 56 többletpont helyett csak 40-et kaphattok. Azt is érdemes észben tartani, hogy egy nyelvből csak egy nyelvvizsgáért jár pluszpont.
Többletpont csak komplex nyelvvizsgákért jár - kivéve, ha szakértői véleményetek van arról, hogy sajátos nevelési igényetek miatt nem tudjátok letenni a komplex vizsgát. Ilyenkor csak a szóbeli vagy csak az írásbeli részért is jár a 28/40 pont.
Vannak azonban olyan képzések, ahol nem jár pont a nyelvtudásért, mert kizárólag a gyakorlati vizsga eredménye alapján rangsorolják a jelentkezőket - ide tartozik például az edző és a szakoktató alapképzési szak, a művészet és művészetközvetítés területéhez tartozó szakok és a művészeti tanárképzés.
Hogyan kell megadni a nyelvvizsga-bizonyítvány adatait?
A 2003. január 1. után szerzett, államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítványotokkal nincs teendőtök: a dokumentumokat nem kell benyújtani, ugyanis azokat az Oktatási Hivatal a közhiteles nyelvvizsga-adatbázisból ellenőrzi.
Milyen szabály vonatkozik a külföldi nyelvvizsgákra?
A legtöbb külföldi nyelvvizsgát honosítani kell, amelynek menetéről ide kattintva olvashattok. Van néhány olyan központ, amelynek a nyelvvizsgáját honosítás nélkül is elfogadják a jelentkezéskor, ilyen a Cambridge Assessment English vagy a Goethe Institut.