Csokonai-életmű, klasszicizmus, Vas István egyik műve, hivatalos levél - ezek voltak az emelt szintű magyarérettségi témái és feladatai az idén. A diákoknak nem okozott gondot a vizsga, az eduline által megkérdezett végzősök 70-80 százalékos eredményre számítanak.
Itt találjátok az emelt szintű magyarérettségi hivatalos megoldását.
Itt pedig a középszintű feladatsor hivatalos javítókulcsát nézhetitek meg.
"Könnyűek voltak a feladatok, egyedül a verselemzés volt nehezebb" - mondta Hegedűs Angéla, az aszódi Petőfi Sándor Gimnázium, Gépészeti Szakközépiskola és Kollégium diákja. Az emelt szintű magyarérettségin a bevezető szöveg Csokonai Vitéz Mihály Tüdőgyulladásomról című verse volt, a vizsgázóknak több, a költő életművével kapcsolatos kérdésre is válaszolniuk kellett, például egy-egy műfajra kellett példát írniuk.
Itt van a középszintű magyarérettségi szövegértési feladatsorának nem hivatalos megoldása
A középszintű magyarérettségi szövegalkotási feladatsorának megoldási javaslatai
Diákvélemények a középszintű magyarérettségiről
Itt találjátok folyamatosan frissülő tudósításunkat a magyarérettségiről, itt jelentetjük meg leghamarabb a feladatokat és a nem hivatalos megoldásokat.
A szövegalkotási részben Vas István Cambridge-i elégia című versét kellett elemezniük, egy Krasznahorkai László-idézet alapján kellett érvelni amellett vagy az ellen, hogy változik-e a hagyomány és az emberek gondolkodása, illetve egy hivatalos levelet kellett írni egy színháznak a diákönkormányzat nevében. Az emelt szintű magyarérettségin a középszintű vizsgával ellentétben a diákoknak mindhárom feladatot meg kellett oldaniuk, az idejüket maguk oszthatták be.
Szabó Roland, az érdi Vörösmarty Mihály Gimnázium magyartanára szerint az emelt szintű feladatsor nem volt nagyon nehéz, de könnyűnek sem lehet nevezni. A Vas István-mű elemzése például "klasszikus emelt szintű feladat" volt, "a cím és a mű viszonyáról kellett írni, de valószínűleg néhány diák magáról a műről írt, pedig nem az volt a feladat" - mondta az eduline-nak. A hivatalos levél írása nem jelenthetett problémát a vizsgázóknak, "a műfaj szabályait én például átismételtem a végzősökkel a fakultáción, ezeket kellett előhívni vizsga közben".
Szabó Roland szerint az emelt szintű vizsga első, nyelvi-irodalmi műveltségi részében volt néhány feladat, amellyel könnyen pontot lehetett veszíteni. "A második feladatban például olyan műveket kellett felsorolni, amelyekben a szenvedés és az elmúlás is megjelenik, nem volt elég csupán az egyik motívum" - mondta, hozzátéve: a feladatok egy része teljesen egyértelmű volt, ezek közé tartozott például az, amelynél a klasszicizmus jellemvonásait kellett összegyűjteni.
|
"A Csokonaival kapcsolatos feladatlappal kezdtem, belefértem az időbe. A többiek még írták, amikor eljöttem" - mondta Angéla, aki körülbelül 70 százalékos eredményre számít. "Az ELTE magyar szakára jelentkeztem első helyen, ezért nagyon remélem, hogy jól fog sikerülni" - tette hozzá.
Kremmer Sarolta, a budapesti Veres Péter Gimnázium végzőse szerint is könnyű volt a feladatlap - igaz, ő éppen a napokban ismételte át Csokonai életművét. "Örültem, hogy nincs mondatelemzési feladat, azzal mindig bajban vagyok" - mondta. Ő is fél órával előbb kijött a vizsgáról. Az ELTE jogász és szociológia szakjaira jelentkezett, 80 százalékos eredményre számít.