Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
A felsőoktatási felvételi szabályai négy éve nem változtak, az Oktatási Hivatalhoz mégis minden évben százával érkeznek hiányosan vagy hibásan kitöltött jelentkezési lapok. Van, aki középiskolája OM-kódját, mások a kiválasztott képzés szakirányát felejtik el megjelölni a lapon, sokan pedig egész egyszerűen nem adják időben postára bizonyítványuk fénymásolatát.
A felvételi eljárási díja négy éve nem változott, idén is 9000 forint – ezért az összegért három szakot jelölhetsz meg, minden további képzésért plusz kétezer forintot kell fizetned. Kivétel, ha ugyanannak a szaknak az államilag finanszírozott és költségtérítéses változatát is beírod a jelentkezési lapra, az eljárási díj szempontjából a két hely egynek számít. Mindezt egy összegben az Oktatási Hivatal számlájára kell utalnod, de postai sárga csekken befizetheted. Az alkalmassági vizsgát szervező felsőoktatási intézmények a vizsgáztatásért további négy-négyezer forintot kérhetnek, ezt azonban közvetlenül a megjelölt egyetemi vagy főiskolai karnak kell átutalnod. Hogyan változik idén a felvételi pontszámítás? Összefoglalónkat itt, pontszámító kalkulátorunkat pedig itt találod.
A tipikus hibák
Hogy az elrontott jelentkezési lapok ne a kukában kössenek ki, először csak ceruzával töltsd ki a mezőket, csak akkor írd át tollal, ha az összes adatot ellenőrizted. A kötelezőnek megjelölt rubrikákat semmiképpen se hagyd üresen, a szakokat pedig a Felsőoktatási felvételi tájékoztatóban meghirdetett módon írd be, jelentkezési sorrendben, a képzés összes paraméterét feltüntetve – nem maradhat ki az intézmény és a kar betűkódja, a szak neve, a képzési szint, a munkarend, a finanszírozási forma, valamint a szakirány. Ha ezeket nem megfelelően jelölöd, márciusban kapsz majd egy hiánypótlási felszólítást, amelyben pontosan leírják, hogy mit és hogyan kell javítanod.
Minden évben beérkezik néhány olyan jelentkezési lap az Oktatási Hivatalba, amely azért érvénytelen, mert egyetlen szakot sem jelöltek meg rajta, időnként pedig eredeti bizonyítványok is érkeznek postán. Semmiből nem kell eredeti példányt beküldened, és nincs szükség közjegyző által hitelesített másolatra sem, az eredeti dokumentumokat a sikeres felvételi után, beiratkozáskor kell majd bemutatnod. A jelentkezési lap kitöltéséhez további segítséget itt kaphatsz.
A leggyakoribb hibák 1. Az eredeti nyelvvizsga-bizonyítványt küldöd el postán - csak a fénymásolatot kell postáznod 2. Hibásan adod meg a középiskolád OM-kódját - a kódot az iskola honlapján vagy a Felvi.hu-n találod meg 3. A kiválasztott szaknak nem a hivatalos, a Felsőoktatási felvételi tájékoztatóban szereplő elnevezését írod be, lehagyod a szakirányt 4. Nem ajánlott küldeményként adod postára a jelentkezési lapot - így nem tudod bizonyítani, hogy február 15-ig elküldted a dokumentumokat 5. Nem fizeted be a teljes eljárási díjat: ha több mint három szakot jelölsz be, képzésenként kétezer forintot még rá kell számolnod az összegre
Nem lehet hibázni: e-felvételi
„ Évről évre nő az e-felvételit választók száma. A 2010-es általános felvételi eljárásban a jelentkezők többsége ezt a lehetőséget választotta, 68 ezren így nyújtották be a jelentkezésüket” – mondta Nagy Gabriella, az Educatio Nonprofit Kft. sajtóreferense. Az e-felvételi előnye, hogy postai sorbanállás nélkül intézheted el a jelentkezést, ráadásul nem futhatsz bele a leggyakoribb hibákba, a kitöltést segítő súgók ugyanis azonnal hibaüzenetet küldenek, ha valamelyik rubrikát nem töltötted ki, vagy ha nem megfelelő adatot írtál be az egyik mezőbe.
Az online felületen február 15-ig annyiszor módosítasz az adatokon, ahányszor csak akarsz, vagyis nem kell újrakezdened a folyamatot, ha például egy újabb szakot jelölnél meg. „A rendszer bevezetése után még előfordultak fennakadások, de ezeket már kiküszöböltük, az e-felvételi teljes biztonsággal használható. Vannak kritikus szakaszok, amelyekre már előre igyekszünk felkészülni, például közvetlenül a felvételi határidő előtt nagyon sokan használják a rendszert, de áramszünet esetére is van megoldási tervünk” – tette hozzá Nagy Gabriella.
E-felvételi lépésről lépésre
Az elektronikus jelentkezéshez először regisztrálnod kell a www.felvi.hu oldalon, ehhez felhasználónévre, jelszóra és egy e-mail címre lesz szükséged. A regisztráció után az Én felvim menüsorban találhatod meg az e-felvételi menüpontot, a rendszer az első belépéskor egy biztonsági kódot küld a megadott e-mail címre. A középiskolai bizonyítványt, a nyelvvizsga-bizonyítványt és a tanulmányi versenyeken elért eredményeket bizonyító dokumentumokat szkenneld be, és töltsd fel a rendszerbe.
Fontos, hogy az e-felvételit annak befejezése után, de legkésőbb 2011. február 23-ig hitelesítened kell. Ezt kétféleképpen teheted meg: egy hitelesítő adatlap beküldésével vagy a www.magyarorszag.hu oldalon lévő ügyfélkapun keresztül. Ha az első megoldást választod, ki kell nyomtatnod és alá kell írnod a hitelesítő adatlapot, majd elküldened az Oktatási Hivatal címére. Ezek után már csak tanulnod kell, és reménykedni, hogy számodra kedvező ponthatár jelenik meg a kivetítőn július 21-én.