A szaktanár által az eduline.hu olvasói számára kidolgozott irodalom szóbeli tételek közül letölthető a harmadik anyag, amely a középszintű érettségi vizsgára való felkészülésben segít.
Témakör:
Életművek
Cím:
Ady Endre halál-versei
Feladat:
Érzékeltesse a halál, az elmúlás gondolatának költői megjelenését Ady Endre műveiben! Hasonlítsa össze a Párizsban járt az Ősz, ill. A Halál rokona című versek szerkesztési elvét, költői eszközeit!
Részlet:
Az alárendelt mellékmondatokban kevés az ige (az 1., 8., és 9.-et kivéve nincs is). Nincs cselekvés, nincsenek határozói mellékmondatok, nincs folytonosság, nincs történet sem. A vers állóképek sorozata, melyek sorrendjét akár tetszőlegesen fel is cserélhetnénk. A képeket elemezve az tűnik fel először, hogy bár a "halál" szó a vers és a ciklus címében, a kezdő sorban és az utolsó versszakban, egyszóval fontos helyeken szerepelve első olvasásra nagy hangsúlyt kap, a versben tulajdonképpen csak - igaz, nagybetűvel kiemelve és "nagy" illetve "szent" jelzőkkel illetve- mindössze négyszer szerepel, ebből is egy ismétlés, kettő pedig ugyanabban a sorban van. Emellett a többi kép sem közvetlenül a halállal kapcsolatos. Szemben más halál-versekkel - az egész Halál lovai a halál allegóriája, a Halál a síneken plasztikusan ábrázolja a halál pillanatát, a Sírni, sírni, sírni a temetést- a Halál rokonában a halál mellőzöttsége mellett a halálnak semmilyen más kísérőjelensége - koporsó, testamentum stb.- nem szerepel. A Halál rokona tehát nem egyszerűen a halálról szól: a halál, mint önmagán túlmutató szimbólum szerepel a versben.
Letöltés
Készítette: Papp Attila szaktanár
2009
Töltsd le a többi garantált minőségű irodalom érettségi tételt is, és készülj fel ezekből a szóbeli érettségire