Növekvő létszám a gazdasági szakokon! Interjú Dr. Medve András egyetemi docenssel, az Óbudai Egyetem Keleti Károly Gazdasági Kar dékánjával.
A közzétett felvételi statisztikák szerint a Keleti Károly Gazdasági Kar (KGK) gazdasági szakjaira felvett jelentkezők száma nemhogy csökkent volna a változások hatására, hanem kis mértékben még nőtt is. Minek köszönhető a KGK sikere?
Valóban, a várakozással ellentétben a gazdasági szakokra (gazdálkodási és menedzsment, valamint kereskedelmi és marketing alapszakok) több hallgatót tudtunk felvenni az előző évhez képest annak ellenére, hogy csak költségtérítéses képzést indíthattunk. Műszaki menedzser alapszakra valamelyest csökkent a felvett hallgatók létszáma, de még így is a legnagyobb képzőhely vagyunk az országban. Az okleveles közgazdász végzettséget adó vállalkozásfejlesztés mesterszakunkról pedig elmondható, hogy évek óta piacvezető Magyarországon. Kérdésére válaszolva: véleményem szerint az ÓE KGK olyan képzést folytat, amely vonzza a hallgatókat, illetve előnyt jelenthet az egyetemi rangunk és budapesti elhelyezkedésünk is.
Miben látja a képzés vonzerejét? Miért Önöket választják a hallgatók?
Az Óbudai Egyetemen közel 130 éves hagyománya van a műszaki oktatásnak, 20 éves a műszaki menedzser, és több, mint 10 éves a közgazdász képzés is. Akik korábban itt végeztek, könnyen el tudtak helyezkedni, és ma jó szívvel ajánlják másoknak is a KGK-t, hiszen az itt szerzett tudást sikerrel használták későbbi munkahelyükön – értékes diplomát szereztek. Érdemes megnézni a megjelent statisztikákat: A pályakövetési rendszer válaszadásai alapján a válság ellenére is a végzett hallgatók közel 85%-a el tudott helyezkedni közvetlenül a diploma megszerzése után. A közzétett rangsorokból is kitűnik, hogy a fejvadászok és a munkáltatók megítélése kifejezetten kedvező a KGK végzett hallgatóit illetően.
Van annak előnye, hogy a gazdasági kar négy műszaki kar mellett működik az Óbudai Egyetemen?
Igen, feltétlenül. Hiszen a műszaki és informatikai tárgyú kurzusokat azok tanítják, akik a legjobban értenek hozzá, akik mögött ott áll az adott villamosmérnöki, gépész, könnyűipari vagy informatikai tudás legjava. Az Óbudai Egyetem műszaki karai (Kandó, Bánki, Rejtő és Neumann) meghatározó szereplői a műszaki képzésnek Magyarországon.
Ön szerint mitől válik értékessé a KGK-n szerzett diploma?
Elsősorban a képzés magas színvonala számít és a már szóba került szerencsés adottság, hogy az Óbudai Egyetem gazdasági kara vagyunk. De fontosnak tartom kiemelni a környezetet, amelyet biztosítani tudunk: a hallgatóbarát légkört és a fejlett infrastruktúrát (korszerű számítógépeket, jól felszerelt oktatási épületet), amelyek nagy mértékben hozzájárulnak a hallgatók fejlődéséhez. Itt említeném meg a külföldi tanulmányok lehetőségét, amely a tapasztalatszerzéshez és az élő nyelvtudáshoz segíti a résztvevőket. Az ERASMUS program keretein belül az Óbudai Egyetemen jelenleg is a KGK fogadja a legtöbb hallgatót külföldről, és a KGK hallgatói tanulnak a legnagyobb számban külföldi intézményekben egy-egy félévet. Tulajdonképpen – kis túlzással – csak az nem megy külföldre, aki nem akar… A korábban említett kedvező munkaerőpiaci fogadtatás bizonyára annak is köszönhető, hogy szerteágazó vállalati kapcsolatrendszerünk segítségével támogatjuk a szakmai gyakorlat érdemi teljesítését, illetve a cégek rendszeresen keresnek meg minket gyakornoki programokkal, amelyek szintén segítik a hallgatók későbbi elhelyezkedését.
Felvételi információkért hova fordulhatnak a hallgatók?
A kar honlapján minden szükséges információ megtalálható a www.kgk.uni-obuda.hu/felveteli oldalon.