Videók: így csaptak össze a rendőrökkel az egyetemi hallgatók
Egyetemi és főiskolai hallgatók tízezrei tüntettek szerdán Londonban és több brit nagyvárosban a felsőoktatási tandíj emelése ellen - a demonstrálók többször összecsaptak a rendőrökkel.
Egyetemi és főiskolai hallgatók tízezrei tüntettek szerdán Londonban és több brit nagyvárosban a felsőoktatási tandíj emelése ellen - a demonstrálók többször összecsaptak a rendőrökkel.
Diákok tízezrei tüntettek szerdán több brit nagyvárosban az egyetemi tandíj felső határának meredek emelése ellen. A demonstrációk gyakran összecsapásokba torkolltak, és a diákok több egyetemi épületet elfoglaltak.
Több ezer hallgató tiltakozott a felsőoktatási tandíjak tervezett emelése ellen a londoni Trafalgar téren és a Whitehallon: a brit diákok többek között olyan képeket és transzparenseket emeltek a magasba, amelyek David Cameron miniszterelnököt és Nick Clegg kormányfőhelyettest körözött bűnözőként ábrázolják.
Valósággal megostromolta és egy időre megszállta a kormányzó brit Konzervatív Párt központjának is otthont adó londoni irodaházat az egyetemi tandíj felső határának meredek emelése ellen tüntető tömeg szerda este. Az erőszakcselekményekbe torkolló megmozdulásnak több sérültje volt, és a Scotland Yardot saját főparancsnoka is bírálta az elégtelennek bizonyult rendőri készültség miatt.
Több tízezres, időnként erőszakba torkolló tüntetés volt szerda délután Londonban a kormányzó Konzervatív Párt központjának is otthont adó belvárosi irodakomplexum előtt az állami egyetemek által kiszabható tandíj felső határának meredek emelése ellen. Érvek és ellenérvek – mennyit kell majd fizetnie a brit hallgatóknak?
Több tízezres, időnként erőszakba torkolló tüntetés zajlott szerda délután Londonban a kormányzó Konzervatív Párt székháza előtt az állami egyetemek által kiszabható tandíj felső határának meredek emelése ellen.
Egyetemi kurzusokat indít egy nagy-britanniai középiskola, a képzésekre elsősorban olyan fiatalok jelentkezését várják majd, akik munka mellett szeretnének diplomát szerezni.
Tizenhét éves csúcsot döntött a frissdiplomás munkanélküliek száma Nagy-Britanniában – a hallgatói szervezetek szerint éppen ezért érdemes lenne újra átgondolni a felsőoktatási tandíjak emelésének tervét.
Bár hivatalosan csak októberben hozzák nyilvánosságra a kormány javaslatát az egyre nagyobb gondban lévő brit egyetemek finanszírozásáról, a BBC kiszivárgott információkra hivatkozva más most arról ír, hogy a javasolt „gyógymód” a diploma megadóztatása helyett a tandíjak drasztikus emelése lesz. Az előzetes felmérések szerint a változás ugyan nem fogja visszavetni a jelentkezési kedvet, de növeli az esélyegyenlőtlenséget és azt eredményezi majd, hogy az angol diplomások súlyosan eladósodva kezdik meg a karrierjüket.
Néhány tízezertől több millió forintig terjedhet az alapítványi és magániskolákban fizetendő tandíj, illetve alapítványi hozzájárulás - összegzi a Napi Gazdaság a hétfői számában a magániskolákról készített összeállítást.
Egy félév a Semmelweis Egyetemen fogorvosi képzésén 1 355 400 forintba kerül, és ezzel rekorder a magyar piacon, de mellette még bőven vannak olyan képzések ahol milliós tandíjat kell leszurkolniuk a felvetteknek.
Milyen az igazi egyetem? Bozóki Andrásnak van összehasonlítási alapja, hiszen megfordult már a világ legjobb egyetemein is, mégis azt mondja, számára a budapesti Közép Európai Egyetem az első. De beszélt még nekünk a tandíjról, a sokat kritizált bolognai-rendszerről és a diplomák elértéktelenődéséről is.
Ausztria meghosszabbítaná a külföldi orvostanhallgatók létszámára egyetemein alkalmazott és eredetileg csak átmenetinek szánt korlátozást - jelentette kedden a bécsi sajtó.
Míg három évvel ezelőtt még csak két-három francia hallgatója volt a kolozsvári Orvos és Gyógyszerészeti Egyetemnek, idén 262-re nőtt a számuk. Az erdélyi intézmény szívesen fogadja őket és külön francia nyelvű képzést is indított számukra - írta hétvégi számában a Le Figaro című párizsi napilap.
A tandíj és a felvételi vizsgák visszaállítása mellett tüntető több tízezer diák mellett megjelent egy újabb csoport is Ausztriában, akik az idén szeptemberben bevezetett rendszer mellett állnak ki. A két csoport most az interneten indított háborút egymás ellen.
Kevesebbet költ a felsőoktatás támogatására jelenleg Nagy-Britannia, mint a fejlett országok átlaga, a növekvő költségek finanszírozását pedig a Brit Iparszövetség a diákhitelek állami szubvenciójának csökkentésével, a tandíjak emelésével, illetve az ipar által nyújtott ösztöndíjakkal képzeli el - olvasható a Kossuth Rádió oldalán. A diákszervezetek nehezményezik a gazdasági élet szereplőinek terveit, mellyel tovább növelnék a hallgatók költségeit.
Valósággal megrohamozták a jelentkezők az osztrák egyetemeket, a nagy többségnek ugyanis már nem kell tandíjat fizetnie. Az intézményvezetők nem örülnek a változásnak.
Magyarországon a hallgatók az alap, mester és osztatlan képzés költségtérítéses helyein pár tízezer forinttól kezdve akár másfél millió forintot is fizethetnek egyetlen szemeszterért. Mindez azonban csak játékpénznek tűnhet, ha összehasonlítjuk azoknak az intézményeknek a tandíjaival, amelyek világviszonylatban is a legdrágább képzéseknek számítanak. De vajon a legdrágább a legjobb is egyben?
Csaknem százezer diák tüntet Németország nyolcvan városában az oktatás romló minősége és a tandíj ellen. A hétfőn kezdődő ötnapos akcióban a diákok a rossz tanulmányi körülmények, a zsúfolt tantermi helyzet, az oktatás romló színvonala és a tandíj ellen demonstrálnak. Németországban a konzervatív és kereszténypárti tartományokban van tandíj, ám a várható politikai jobbra tolódás miatt egyre több tartományban kívánják bevezetni a tandíjat - tájékoztatott a Kossuth Rádió.
Ahogy a felsőoktatási intézmények egyre növekvő kiadásokkal néznek szembe, úgy a tradicionális gyapjúköpenyes, pipázó, kényelmes mozgású, életét a munkájának szentelő főfoglalkozású professzorok a dodók sorsára jutnak. Napjainkban ugyanis a felsőoktatási tanárok jellemzően részmunkaidőben tanítanak – másodállásban, hogy kiegészítsék a fizetésüket, vagy tekintélyüket, illetve „szabadúszóként” – oktatói karrierjüket különböző főiskolák és egyetemek óráiból tákolva össze.