Tíz dolog, ami minden tanárt őrületbe kerget
Vannak olyan helyzetek, amelyek a legtapasztaltabb tanárokat is az őrületbe kergetik. Ezek közül válogattunk.
Vannak olyan helyzetek, amelyek a legtapasztaltabb tanárokat is az őrületbe kergetik. Ezek közül válogattunk.
Hiába kéri hónapok óta a tanárok fizetését meghatározó „vetítési alap” emelését több szakszervezet és a Nemzeti Pedagógus Kar, már most biztos, hogy jövőre sem fog emelkedni az az összeg, amely alapján kiszámítják a pedagógusok bérét. Körülbelül havi 40-70 ezer forintos pluszpénztől esnek el ezzel a pedagógusok.
Átlagosan 3,5 százalékkal emelkedik ősztől a pedagógusok bére - jelentette ki többször az oktatási államtitkár az elmúlt hónapokban. De pontosan mennyivel landol több pénz a pedagógus bankszámláján? Kiszámoltuk.
A TED-ed világszerte 17 tanárt keresett meg, akik állami intézményben tanítanak. A fizetési eltérések sokszor megdöbbentőek, ráadásul az elmaradottabb országokhoz képest egy magas nyugati kereset nem jelenti feltétlent azt, hogy valaki jól is él.
A makói tanár, Horváthné Oláh Mária komolyan meglepődhetett, mikor a Klebelsberg Intézményfenntartó Központtól kétszer kapott fizetést februárban.
Három lépcsőben fog emelkedni a teljes oktatói-kutatói kör bére a felsőoktatásban.
Bruttó 105 ezer forintról várhatóan 111 ezerre nő a minimálbér jövőre. Ezzel egyes pedagógusok számításaink szerint akár 20 ezer forintot is bukhatnak, hiszen ha 2014 végén nem választják el fizetésüket a minimálbértől, akkor most ekkora emelésre számíthatnának.
Az OECD tanulmánya szerint Magyarország költ az egyik legkevesebbet az oktatásra és a tanári fizetésekben pedig az utolsók vagyunk. Czunyiné Bertalan Judit legújabb interjújában ezt azzal magyarázza, hogy az OECD még nem vette figyelembe a kormány által bevezetett tanári életpályamodellt.
A PDSZ szerint csaknem ezer óraadó pedagógus még pénteken sem kapta meg a novemberi fizetését, holott Lázár János azt mondta, csütörtökig mindenki megkapja.
Mennyit keresnek januártól azok a tanárok, tanítók és óvodapedagógusok, akik a 2015-ös minősítési eljáráson megfeleltek, így 2016. január 1-jétől magasabb fokozatba kerültek? Itt nézhetitek meg a bruttó béreket tartalmazó táblázatot.
Ki gondolta volna, hogy egy egyetemi oktató számára luxusnak számít egy könyv megvétele? Pedig az ELTE oktatói idáig jutottak. Többen elmondták, most már dönteniük kell: vagy a számlákat fizetik ki, vagy esznek.
Elvétve akadt olyan tanár, aki most megkapta a fizetését, a többieknek legalább hétfőig kell várniuk. Addig se bérlet, se mikuláscsomag a gyerekeknek. De van, aki ennél is rosszabbul járt, mert már több hónapja halogatják a bére kifizetését.
Magas a kora gyermekkori nevelésben részt vevők aránya, a magas szintű képzettséget jól megfizetik Magyarországon, kevés ugyanakkor a tanóra alapfokon, a felsőoktatásba pedig viszonylag kevesen kapcsolódnak be és alacsony a tanárok fizetése - többek között ez derül ki az OECD kedden Budapesten bemutatott tanulmánykötetéből.
"Már így is nagyon sokat keresünk! Majdnem a másfélszeresét, mint a szomszédom árufeltöltőként, és a háromszorosát a közmunkásnak!" – a Hívatlanul Hálózat tanárokkal összeszedte a legtipikusabb válaszokat arra a kérdésre, hogy „miért nem teszel semmit a szerinted is rossz oktatáspolitikai változtatások ellen?” A fentihez hasonló válaszok születtek.
Három lépcsőben, és a teljes felsőoktatási oktatói-kutatói kör bére nőni fog, első lépésként jövő januártól 15 százalékkal - jelentette be Balog Zoltán emberi erőforrások minisztere csütörtöki budapesti sajtótájékoztatón.
Jutalmakat és inflációkövető illetményalapot, több tanulmányi versenyt és nyugdíj utáni munkalehetőségeket szeretnének kiharcolni a tanárok.
Átlagosan 3,4 százalékkal emelkedett a tanárok fizetése az életpályamodell bevezetésével – jelentette be Czunyiné Bertalan Judit. A tanárok ugyanakkor azt mondják, csak 2,5 százalékos a változás, sőt, volt, akinek csökkent a fizetése.
Bár a legtöbb iskola a szülők segítségét kéri már abban is, hogy legyen wc-papír a diákoknak vagy tudjanak fénymásolni a tanárok, Czunyiné Bertalan Judit szerint a centralizált oktatásszervezés jó, átlátható, csak éppen még gyerekcipőben jár. Pedig a 60-as években pont ilyen rendszer szerint szervezték az iskolákat.
Több ponton is módosíthatják a felsőoktatási törvényt, mert nagyobb szabadságot szeretnének adni az egyetemeknek, főiskoláknak. A már bejelentett összevonások miatt több egyetem neve is megváltozik. De az új tervezet szerint a doktori képzést is megnyújtanák.
A református egyház által fenntartott gimnáziumokban egy joghézagra hivatkozva nem fizették ki a tanárok bérét a júniusi érettségi vizsgák után.