Alig van pályakezdő tanár: két év alatt harmadára esett vissza a számuk
A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) szerint az alacsony bérek miatt nem akarnak tanárnak a pályán maradni a frissen végzett tanárok.
A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) szerint az alacsony bérek miatt nem akarnak tanárnak a pályán maradni a frissen végzett tanárok.
Kemény idézetekkel üzen a Pedagógusok Szakszervezete - a pályakezdő tanárok mindennapi megélhetési problémákkal küzdenek.
A kormány büszke a négy lépcsőben megemelt bérekre, az OECD-adatok alapján ez azonban csak a sereghajtónak elég az oktatási fizetések terén. Egy országot leszámítva minden más országban többet keresnek a pedagógusok.
Nyitottak és innovatívak a magyar tanárok, de megbecsültségük és bérük az OECD sereghajtók között van – derül ki Steklács János oktatáskutatónak az OECD adataira épülő elemzéséből, amelyet a hvg.hu vett észre.
„Bízom abban, hogy még ebben a ciklusban tudunk béremelést adni a pedagógusoknak. Dolgozunk ezen” – ezt mondta Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter keddi sajtótájékoztatóján, majd pár órával később a Fidesz is úgy reagált közleményben, hogy „elkötelezettek” a tanárok béremelése mellett. Könnyen lehet azonban, hogy a legkevesebbet kereső pedagógusok fizetését mindenképpen kénytelenek lesznek emelni januártól – egész egyszerűen azért, mert az már alacsonyabb lesz, mint a garantált bérminimum.
A Fidesz szerint úgy is lehet emelni a pedagógusok bérét, hogy az életpályamodell változatlan marad. A párt Novák Katalin keddi nyilatkozatára reagált.
Abban nincs vita, hogy a pedagógusok bérét emelni kell, de Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter nem érzi úgy, hogy a pedagógus-életpályamodell rendszerén változtatni kellene.
A tanárok évek óta várnak bérrendezésre, talán jövőre megtörténhet a csoda? Mindeközben az általános és középiskolákban elindult, az egyetemek pedig holnap inul a tanév - mutatjuk, milyen szabályokkal készültek az iskolák, és mi várható a felsőoktatásban. Összeszedtük a hét legfontosabb oktatási híreit.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) gyorsjelentést adott ki az általuk készített felmérésről: nőtt a sztrájkhajlandóság, hatalmas lakhatási szegénységé, leterheltség és a nélkülözés.
Emeljenek a 2015 óta változatlan „vetítési alapon”, amely meghatározza a tanárok, tanítók, óvónők fizetését – évek óta kérik ezt a kormánytól pedagógus szakszervezetek, szülői csoportok, sőt a Nemzeti Pedagóguskar is. Úgy tűnik, hiába: a kezdők ebben a tanévben is bruttó 230 ezer, a valamivel tapasztaltabbak bruttó 260 ezer forintért dolgoznak majd. Nem véletlen, hogy a pedagógusbérek rendezése az összes ellenzéki párt programjában szerepel, kis túlzással egymásra licitálnak.
Egy pályakezdő tanár alig 150 ezer forintot vihet haza egy hónapban - ez egy albérletre sem elég. A Pedagógusok Szakszervezete most azt kéri, szeptember elején emelkedjenek a bérek.
Hamarosan véget ér a nyári szünet a tanároknak, indul az órarendtervezés, és a szembenézés következő tanév kérdéseivel. Erről posztolt Jocó bácsi is, a népszerű töritanár szerint lesz min gondolkozni.
Alig két hete indította útjára 12 pontos oktatási reformjavaslatait az ADOM Diákmozgalom, megvan az első körben betervezett aláírásszám.
Hamarosan kezdődik a tanév, sok helyen azonban még nem is ismerik a diákok leendő tanáraikat. Augusztus közepén például még mindig több száz általános iskolába keresnek tanítót.
Hajnal Gabriella, a Klebelsberg Központ elnöke szerint nem kell minden iskolába külön kémiatanár, a szakszervezet szerint viszont 4–5 éven belül padlóra kerülhet a közoktatás.
Komoly visszatartó erő, hogy a kezdő fizetés nettó 170 ezer forint.
Ez órabérre lebontva nagyjából 600 forintot jelent, és a táborba jutást, illetve az étkezést is maguknak kell megoldaniuk a pedagógusoknak.
Szeretné, ha a pedagógusbérek a minimálbérhez lennének kötve? Félti az egyetemeket a privatizációtól? Többek között ilyen kérdéseket tesz fel a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) a Facebookon. „Újragondolták” a kormány nemzeti konzultációjának kérdéseit.
Őrsi Gergely polgármester a 24.hu-nak azt mondta, már egyeztetnek a bérezés rendezéséről.
A kormány szerint 72 százalékkal többet költenek a közoktatásra, mint 2010-ben - a pályakezdő tanárok fizetése azonban egy albérletre sem elég.