Így számoltak be a sztrájkról a külföldi lapok
A külföldi sajtó is foglalkozott a tegnapi sztrájkkal.
A külföldi sajtó is foglalkozott a tegnapi sztrájkkal.
Minden harmadik intézményben folyt sztrájk, de többen is lehettek volna, ha egyeseknek "anyagi megfontolásból", vagyis pénzügyi helyzetük miatt nem kellett volna felvenni a munkát. Ez is mutatja a tanárok kiszolgáltatottságát, hogy egyeseknek egy napi bérük is rengeteget számít, de a szakszervezetek sincsenek jobb helyzetben.
Bár nem volt teljesen egységes a tanárok szerdai sztrájkja a közelgő év vége és az érettségik miatt, mégis évtizedek óta nem volt ilyen nagy számú pedagógussztrájk. A résztvevők számát egy tisztességes utcai demonstráció is megirigyelné. Sok iskola kongott az ürességtől.
Lángosozás, kockás lobogó és szolidáris büfések. Rengeteg kép készült az egynapos munkabeszüntetés alatt, összeszedtük a legjobbakat.
Sikeresnek értékelte az egész napos országos pedagógussztrájkot a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke szerdán Budapesten, sajtótájékoztatón.
Országos a sztrájk, ezért körbenéztünk, hogy áll a vidéki városokban a tiltakozás.
A Pedagógusok Sztrájkbizottsága egész napos, országos munkabeszüntetést szervezett mára. Az iskoláknak, óvodáknak fogadni kell a gyerekeket, de foglalkozást tartani nem kötelező. Folyamatosan nyomon követjük az eseményeket, ha van egy jó fotód, vagy egy érdekes történeted, azt az [email protected] címre várjuk!
A videót feltehetőleg a tanári kar készítette még az előző, kétórás munkabeszüntetés idején.
Hosszú évek után először sztrájkolnak országosan a pedagógusok holnap. Ezúttal nem vadsztrájk, vagy polgári engedetlenség keretében szüntetik be a munkát, hanem törvényes sztrájkot tartanak a Pedagógusok Szakszervezetének irányításával.
A bevett nyugati tiltakozási formáknak megfelelően hashtag-mozgalmat indít a Pedagógusok Szakszervezete, hogy a szerdai sztrájk résztvevői ezzel jelöljék a közösségi oldalakon, hogy kiállnak a tiltakozás mellett.
Galló Istvánné múlt héten ötperces leállásra kérte fel az országot, hogy fejezzék ki szolidaritásukat az április 20-án sztrájkolókkal, jelezve, ha az oktatás nem működik, akkor semmi nem működik. Az őket segítő szakszervezetek reggel 8-tól hatalmas dugót okozhatnak a fővárosban, a legforgalmasabb útvonalon forgalomlassító demonstrációt tartanak.
Bár a pedagógusok sztrájkbizottsága hosszú ideje tárgyal a kormánnyal az oktató és nevelő munkát segítő nem pedagógus végzettségű iskolai alkalmazottak béremeléséről - erre hajlik a kormány is -, de nem született végleges megállapodás. A kerekasztalt követően a kormány mégis bedobott egy béremelési tervet, amiről nem állapodtak meg a sztrájkolókkal.
A Tanítanék Mozgalom a munkabeszüntetés alkalmával is tettekre biztatja a tanárokat, hogy fejlesszék tovább saját hálózatukat, hogy minél több helyen alakulhassanak Kockás körök a szerdán.
Több helyen is megfenyegették a sztrájkra készülőket, jellemzően a polgármesterek nézik rossz szemmel a munkabeszüntetést.
A PDSZ szerint demokratikus alapjogot sért egy felirat, ami a pécsi katolikus egyházmegye által fenntartott egyik iskolában tűnt fel.
Palkovics László államtitkár szerint a tanárnőt politikai célokra használva építették, aki ezért kiszállt a tiltakozásból.
Sikeresnek nevezte a pénteken tartott figyelmeztető sztrájkot Mendrey László, a Pedagógus Szakszervezetek Szövetsége (PDSZ) elnöke, aki szerint sok száz iskolában, több ezer tanár hívta fel a figyelmet az oktatás problémáira és arra, hogy nem tudnak tovább hátrálni követeléseiktől.
Míg a tanárok az intézményeken belül sztrájkoltak, a támogatóik az iskolakapuk előtt gyűltek össze. Az megmozdulás az egészségügyi dolgozókkal való szolidaritás része volt, a kórházaknál is csoportok gyűltek össze.
A Miskolci Herman Ottó Gimnáziumból indult az a nyílt levél, ami az egész tiltakozást kirobbantotta. Ma ott is megtartották a PDSZ által szervezett és a Tanítanék által támogatott 2 órás figyelmeztető sztrájkot.
Középiskolai és egyetemista diákok ezrei vonultak utcára Spanyolország több mint 40 városában csütörtökön, követelve a parlamenttől, hogy azonnal vonja vissza azokat a jogszabályokat, amelyek megalapozták az előző kormányzati ciklusban a konzervatív Néppárt (PP) által bevezetett oktatási reformot.