Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Szeptember 5-én, reggel 8 és 10 között nem veszi fel a munkát a budapesti Bethlen Gábor Általános Iskola és Gimnázium Kincskereső Tagiskolájának tizenhét pedagógusa.
A budapesti Kölcsey Ferenc Gimnázium tantestületének legalább negyven százaléka polgári engedetlenségi akcióba kezd hétfőn – mondta Törley Katalin, a Tanítanék Mozgalom képviselője, a gimnázium tanára.
Idén is nagy országos akciót fognak szervezni, addig pedig zajlanak majd a spontán, de jogszerű sztrájkok – mondta az Eduline-nak Gosztonyi Gábor, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke. A tanévet fekete ruhában, fekete esernyőkkel indította el a szakszervezet, amelyhez sok visszajelzés érkezik a pedagógushiányról: több olyan iskoláról is hallottak, ahol kevesebb a tanító, mint az alsó tagozatos osztály.
A kőbányai Széchenyi István Magyar-Német Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolában tizenkét tanár döntött úgy, hogy nem veszi fel a munkát. Nagyon sok szülő támogatja őket, az egész iskolában 57 diák volt.
Két budapesti iskolában is polgári engedetlenségi akcióba kezdtek csütörtök reggel pedagógusok. Az egyik kőbányai általános iskolában tizenketten döntöttek úgy, hogy csütörtökön nem tartják meg az óráikat.
Polgári engedetlenségi akcióval kezdte a tanévet a budapesti Vörösmarty Mihály Gimnázium harmincöt tanára. Törökné Pethő Erzsébet, a gimnázium angoltanára az Eduline-nak azt mondta, pénteken sem tartják meg az óráikat, és a következő hónapokban is terveznek majd hasonló akciót, „egészen addig, amíg nem lesz változás”.
A köznevelésért felelős államtitkár levelében arra kéri a tanári szakszervezetek vezetőit, hogy ne támogassák a polgári engedetlenségi mozgalmakat, mert törvénytelen, de kitért a diákok értékrendjére is.
A budaörsi Illyés- és a fővárosi Kölcsey-gimnázium után a monori tankerület egyik általános iskolájának több pedagógusa is azt fontolgatja, hogy csatlakozik a szeptembertől tervezett polgári engedetlenségi akcióhoz.
A budapesti Kölcsey-gimnázium huszonnégy tanára csatlakozott a budaörsi Illyés Gyula Gimnázium, Szakgimnázium és Technikum polgári engedetlenségi akciót fontolgató pedagógusaihoz.
A korábbinál több magyar egyetem került fel a QS friss felsőoktatási rangsorára, polgári engedetlenségi akciót fontolgat a budaörsi Illyés-gimnázium közel hatvan tanára, flashmobot tartott az egyik szakszervezet. A hét oktatási hírei közül válogattunk.
„Gyökeresen változtasson a tanárokkal szembeni politikáján, és kezdje el helyrehozni az oktatási rendszerben eddig okozott károkat” – többek között ezt követeli a kormánytól a Budaörsi Illyés Gyula Gimnázium, Szakgimnázium és Technikum ötvenkilenc tanára. Közös állásfoglalást írtak, amelyben azt is leszögezik: mivel a sztrájkjogukat gyakorlatilag eltörölték, nem marad más választásuk, mint „egzisztenciális kockázatok árán is a polgári ellenállás eszközéhez nyúlni”.
Kedden is folytatódott a pedagógusok tiltakozása, bár a sztrájkot több iskolában polgári engedetlenségi akció váltotta fel. Az akció így is komoly anyagi terhet jelent a munkabeszüntetést vállaló pedagógusoknak, egyikük azt írta, álságosnak tartja, hogy a kormány a háborúra hivatkozva kéri őket a sztrájk beszüntetésére.
Kedden is polgári engedetlenségi akcióba kezdett Simkó Edit, aki a szombati, Kossuth téri pedagógustüntetésen is beszédet mondott. A pedagógus a Facebookon közzétett levélben elmagyarázza, miért álságos az a hivatkozási alap, amellyel a kormány próbálja elhallgattatni a tiltakozó pedagógusokat, és miért kellene azonnal folytatni a tárgyalásokat.
Április elejéig felfüggesztik a sztrájkot a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnáziumban, de továbbra is tiltakoznak majd, méghozzá „gördülő polgári engedetlenséggel”: naponta egy tanár megtagadja a munka felvételét.
A szegedi Gedói Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola tantestületének többsége polgári engedetlenségi akciót indított, huszonkilencen nem vették fel a munkát hétfő délelőtt.