Hétfőtől huszonkilencen tagadják meg a munkát egy szentgotthárdi iskolában
Hétfőtől huszonkilenc pedagógus kezd polgári engedetlenségi akcióba a szentgotthárdi Arany János Általános Iskolában.
Hétfőtől huszonkilenc pedagógus kezd polgári engedetlenségi akcióba a szentgotthárdi Arany János Általános Iskolában.
A tankerületek jóval kevesebb meg nem megtartott órát könyveltek el, mint amennyit a tiltakozó tanárok számoltak. A tiltakozók között olyan is van, aki jóval többet "engedetlenkedett", mint a kirúgott tanárok, őt mégsem bocsátották el.
2022 kétségtelenül a tüntetések éve volt Magyarországon, így azt meg sem próbáljuk összeszedni, hogy országos szinten hány kisebb-nagyobb megmozdulás volt a pedagógusok és a közoktatás ügyében. Azt viszont tudjuk, hogy Budapesten összesen hányszor szerveztek több tízezres tömegeket megmozgató demonstrációkat. Mutatjuk, mik voltak az idei év legfontosabb dátumai "tüntetésügyileg'.
A tanár közalkalmazotti jogviszonyát december 20-án szüntette meg a Pécsi Tankerületi Központ. Kollégái Facebookon tették közzé, hogy ennek ellenére folytatják a hónap elején megkezdett, határozatlan idejű polgári engedetlenségi akciójukat.
Ma az ország több iskolájában tiltakoznak a tanárok polgári engedetlenséggel vagy sztrájkkal, ott van köztük a Budaörsi Illyés Gyula Gimnázium is, itt azonban nem csak egynapos lesz a tiltakozás.
Kiállnak a kirúgással fenyegetett és elbocsátott tanárok mellett az ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium pedagógusai.
Csütörtök óta 93 iskola összesen 929 pedagógusa kezdett munkabeszüntetésbe – így reagáltak a Karinthy, a Vörösmarty és az Eötvös tanárainak elbocsátására.
Az Európai Bizottság is figyelemmel kíséri a polgári engedetlenségi akciók miatt kirúgott tanárok sorsát – mondta a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke.
A közoktatásban tanuló diákok szülei tölthetik ki azt a kérdőívet, amely a Belügyminisztérium szerint „az oktatásban leginkább érintettek véleményének megismerését célozza”.
Már Gödöllőről és Sopronból is jelezték, hogy kiállnak a kirúgott pedagógusok mellett.
Ezért rendkívüli szünetet rendeltek el a Vörösmarty Mihály Gimnáziumban, ahonnan a tankerület szerdán elbocsátott egy tanárt.
Hétfőtől „gördülő munkabeszüntetésbe” kezd a budapesti Eötvös József Gimnázium harminchat tanára. Az akció minden korábbinál tovább – egészen a téli szünet első napjáig – tart majd. Azt írják: nincsenek magukra hagyva, szülők és diákok állnak sorfalat körülöttük.
November 18-án ismét országos munkabeszüntetés lesz az óvodákban és iskolákban – van, aki sztrájkolni fog, mások a polgári engedetlenséget választják.
Támogatásért pályázhatnak azok az oktatási dolgozók, akik az elmúlt hetekben rövidebb-hosszabb ideig sztrájkoltak vagy polgári engedetlenkedtek, és anyagi nehézségekkel küzdenek a levont bér miatt.
Így támogatnák a sztrájkoló és polgári engedetlenséget vállaló tanárokat.
A XV. kerület összes óvodája zárva tart, de más budapesti kerületekből is csatlakoztak hozzájuk.
Több mint hatszáz szegedi, hódmezővásárhelyi, bordányi, domaszéki és szentesi pedagógus írta alá azt a közös nyilatkozatot, amelyben elítélik a hatalom megfélemlítési módszereit. Azt ígérik, ha egyiküket retorzió éri a kiállása miatt, közös sztrájkba lépnek.
Ha erre sor kerül, megbéníthat egész tankerületeket, több iskolában leállhat az oktatás.
Míg a kölcseys tanárokat polgári engedetlenségre hivatkozva bocsátották el, más iskolában volt olyan tanár is, aki ötször követett el polgári engedetlenséget, mégsem rúgták ki.
Tiltakozó nyilatkozatot adott ki az Eötvös Loránd Tudományegyetem 284 oktatója.