Itt vannak az országos kompetenciamérés eredményei: javítottak a diákok
Közzétették a 6., 8. és 10. évfolyamos tanulók tavalyi országos kompetenciamérő feladatlapjainak eredményeit. Kiderült, hogy az előző évekhez képest javultak a pontszámok.
Közzétették a 6., 8. és 10. évfolyamos tanulók tavalyi országos kompetenciamérő feladatlapjainak eredményeit. Kiderült, hogy az előző évekhez képest javultak a pontszámok.
Vass Vilmos egyetemi docens, a kompetenciafejlesztő pedagógia egyik vezető hazai kutatója beszélt a PISA- felmérésről és az új Nemzeti alaptantervről.
Már a tizedikes korban kitöltött kompetenciamérés eredménye meghatározhatja a későbbi, már pályakezdőként történő elhelyezkedés sikerességét. Kutatók igazolták, a matematika és a szövegértés is erősen befolyásolja az egyes munkaerőpiaci kimeneteket.
A szövegértés alapvető készségnek tűnik, amit már általános iskolás korában elsajátít minden diák. A kutatási adatok azonban arról számolnak be: nagy a baj ezen a területen, sok felnőtt számára is gondot okoz bonyolultabb szövegek feldolgozása, megértése. És éppen ezért lehetséges, hogy a matematikaórán felmerülő akadályok nagy része is ebből fakad?
A következő feladatok rendszeres résztvevői a kompetenciaméréseknek is. Ti meg tudjátok oldani?
A felvételi rendeletből is kikerült a kötelező középfokú nyelvvizsga követelménye, valószínűleg az új szakképzési törvény elfogadása sincs már messze. A Pedagógusok Szakszervezete november 30-ára tüntetést jelentett be, miközben várják a döntést a béremelésre és óraszámcsökkentésre vonatkozó javaslatukról. Újabb kérdések merültek föl az alternatív iskolák jövőjével kapcsolatban, az innovációs minisztérium a szülőkön keresztül csökkentené az iskolaelhagyók számát, és fény derült a felnőttek kompetenciáira is. Ezek voltak a hét legfontosabb hírei.
Magyarország első alkalommal vett részt a Nemzetközi Felnőtt Képesség- és Kompetenciamérési Programban (PIAAC), amelyben 39 országban 245 ezer ember szövegértési, számolási és problémamegoldó készségét mérték fel. A magyar 16-65 évesek a szövegértés és problémamegoldás területén az OECD-átlagnál rosszabbul, a számolási készségek tekintetében viszont jobban teljesítettek.
Lássuk, tudtok-e annyit, mint egy tizedikes. Ebben a tesztben a 10. évfolyamosoknak összeállított kompetenciamérésből válogattunk nektek. Hibátlan lesz?
2020 után a felsőoktatásban is bevezetnék a kompetenciamérést: a hallgatóknak a képzés elején, illetve a végzés előtt kellene online formában kitölteniük egy tesztet - írja a Magyar Nemzet.
Nem változott a hatodikos, nyolcadikos és tizedikes diákok matematikai és szövegértési készsége az előző évekhez képest - derül ki a 2018-as kompetenciamérés eredményiből. A szakközépiskolások eredményei viszont továbbra is tragikusak.
2021-től nemcsak a diákok szövegértési képességét és matematikai eszköztudását mérik majd fel, a kötelező pedagógiai méréseket a természettudományokra is kiterjesztik.
Itt van a 2018-as országos kompetenciamérés alapján készült lista, amelyből kiderül, melyek azok a legjobban teljesítő iskolák, amelyek a vártnál jobb hátránykiegyenlítő hatással rendelkeznek a szövegértés vagy a matematika területén. A kistelepülésen működő iskoláktól egészen a fővárosi intézményekig több általános iskola került fel kimagasló eredményeivel.
Múlt szerdán tartották az iskolákban a hatodikosok, nyolcadikosok és tizedikesek kompetenciamérését. Az Oktatási Hivatal már aznap közzétette a feladatsorokat, a nyolcadikosok matematikai feladatsorából készítettünk egy tesztet.
Évek óta közzéteszi az Oktatási Hivatal azoknak az iskoláknak a listáját, ahol a kompetenciamérés eredményei alapján kiemelkedő a pedagógiai munka fejlesztő hatása. Néhány napja nyilvánosságra hozták a legfrissebb, a 2018-as felmérés alapján összeállított listát, amelyből kiderül: budapesti és kistelepülési általános iskolák is szerepelnek a kiemelkedő teljesítményű intézmények között.
Hamarosan itt az év vége, azonban a diákokra még vár két komoly feladat.
Általános kompetenciamérést vezetnek be az általános iskola hetedik évfolyamának végén vagy a nyolcadik osztály elején.
Május 29-én tartják majd az idei országos kompetenciamérést.
Néhány hét múlva vége a 2018/2019-es tanév első félévének – sokan készültök már az érettségire, a tanároknak pedig a kötelező mérésekkel lesz feladatuk. Itt vannak a második félév legfontosabb dátumai.
Hamarosan megkezdődik a 2018/19-es tanév. Lássuk, hogy milyen felmérések várnak a diákokra ebben a tanévben.
Sok szülőnél kiverte a biztosítékot a szerdai kompetenciamérés tanulói kérdőíve, újraindul a diplomamentő program, néhány dolgot elárult terveiről az új emberierőforrás-miniszter. Ezek voltak a hét hírei.