Hetek óta tudhatott a kormány a készülő Erasmus-ügyről?
Már egy decemberi dokumentumban is ott áll az Európai Bizottság figyelmeztetése, ráadásul Gulyás Gergely nyilatkozatával ellentétben a döntés nem is perelhető.
Már egy decemberi dokumentumban is ott áll az Európai Bizottság figyelmeztetése, ráadásul Gulyás Gergely nyilatkozatával ellentétben a döntés nem is perelhető.
Az egyetem fenntartójától függetlenül, diszkriminációmentesen biztosítani kell azt a jogot, hogy az Európai Unió oktatási, mobilitási programjaiban, valamint kutatási együttműködéseiben részt vehessenek a hallgatók és dolgozók - írta a Magyar Rektori Konferencia (MRK).
Bizonytalan helyzetbe került 21 magyar alapítványi egyetem nemzetközi csereprogramjának jövője, március végéig kell megállapodnia a kormánynak, ha 2024-ben is szeretnének az érintett egyetemek Erasmus+ és Horizont programokban részt venni - és ez még csak a jéghegy csúcsa. Elhoztuk a hét legfontosabb híreit az egyetemi felvételivel, a tanári tiltakozásokkal és leendő középiskolásokra váró fontos vizsgákkal kapcsolatban is.
A békés rendezés pártján vannak, miközben nem is nagyon értik a konfliktust – ezt mondta Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő az M1-nek.
Az Erasmus-ösztöndíjakról is beszélt Orbán Viktor szokásos péntek reggeli rádióinterjújában.
Bizonytalan helyzetbe kerültek a nemzetközi csereprogramok, a helyzetet záros határidőn belül rendezni kell, hogy 2024-ben is lehessen pályázni. Az Oktatói Hálózat szerint a helyzetért a kormány a felelős.
Egy biztos: a 2024-es szerződésekről legkésőbb március végéig meg kell állapodnia a kormánynak az Európai Bizottsággal.
Ha nem tudnak megállapodni az Európai Bizottsággal, akkor az EU bíróságánál pert fognak indítani az Erasmus-ösztöndíjról szóló határozattal szemben - erről is beszélt a Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón. Cikkünk folyamatosan frissül.
A szegedi egyetem kuratóriumi tagjai az ügyben már egyeztettek is egymással, és teljesen egyetértettek.
A kormánynak és az Európai Uniónak minél hamarabb meg kell egyeznie – reagált a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) arra, hogy az Európai Bizottság döntése alapján huszonegy modellváltó egyetemet kizárnak az Erasmus-programból.
Saját ösztöndíjprogramot indít a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen (MATE), ha a hallgatóik nem vehetnek részt az Erasmus+ programban.
Rengeteget veszít a felsőoktatás azzal, ha a huszonegy „modellváltó” egyetem végleg kimarad az 1987 óta működő Erasmus-programból. De mit veszítenek az egyetemisták? Hallgatókkal, friss diplomásokkal és szülőkkel beszélgettünk arról, mit jelent számukra az Erasmus – van, aki ezzel az ösztöndíjjal utazott életében először külföldre, más olyan szakmai tapasztalatokat szerzett, amely hazatérve aranyat ért.
A Corvinus és a MOME után a Semmelweis Egyetem is megszólalt az erasmusos kizárás ügyében.
Az egyetem a nemzetközi csereprogram és Horizont program kapcsán felvette a kapcsolatot az illetékes szakmai szervekkel.
2019-ig folyamatosan emelkedett a magyar Erasmus-ösztöndíjasok száma, és a járvány utáni első évben újra többen mentek külföldre.
Átmenetileg nem kaphatnak friss támogatásokat az Erasmus+ programból és a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramból azok a magyarországi egyetemek, amelyeket közérdekű vagyonkezelő alapítvány tart fenn. Márpedig Magyarországon 21 ilyen egyetem van.
Több corvinusos hallgató is arról számolt be, hogy nem érkezett meg az Erasmus-ösztöndíjhoz járó anyagi támogatás, ezért a saját pénzükből kell megoldani a külföldi tanulmányaikat.
Akár 60 ezer forinttal is több ösztöndíjat kaphatnak a külföldön tanuló magyar hallgatók - tájékoztatta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) hétfőn az MTI-t.
Újra lehet pályázni az ingyenes európai vonatbérletre. Azok jelentkezhetnek, akik 18 évesek.
Tízből mindössze egy egyetemista járt már külföldi tanulmányúton vagy szakmai gyakorlaton, de a legtöbb hallgatót nem is vonzza a külföldi tanulás. A pénz (pontosabban annak hiánya) a legnagyobb visszatartó erő.