Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Hamarosan elindul az idei pótfelvételi is, de vannak olyan szabályok, amiket már most tudunk, például, hogy aki most jelentkezik egyetemre, annak mindenképp fizetnie kell-e. Itt a válasz.
Bár az idei felvételin az államilag támogatott képzésekre jelentkeztek a legtöbben, sajnos nem mindenki tudja majd elkezdeni az egyetemet "ingyenesen". Összeszedtük az idei felvételi rekordereit: ezeken a szakokon kell a legtöbb tandíjat fizetni egy félévre.
Van, akinek csak 30-40 ezer forintos, másnak legalább 140 ezer forintos fix kiadással kell számolnia elsőéves egyetemistaként. Nem mindegy ugyanis, hogy állami ösztöndíjasként vagy önköltségesként kezditek el a képzést, és hogy sikerül-e kollégiumi helyet szerezni. Egy biztos: még mindig Budapesten a legdrágább diplomát szerezni, és a kisebb városokban a legolcsóbb.
Lassan a végéhez közeledik az egyetemi vizsgaidőszak a legtöbb hallgatónak, azonban itt nem ér véget teljesen az egyetemi félév, egy nagyon fontos időszak ugyanis csak most kezdődik. Mi az az átsorolás és mit kell tenni érte, vagy ellene?
Több mint ötezer alulteljesítő egyetemista tarthatja meg állami ösztöndíjas helyét egy múlt heti kormánydöntés alapján, amely bőven ad feladatot az egyetemek, főiskolák tanulmányi osztályainak. Mivel a kormány az őszi szemeszter kezdete után két héttel bólintott rá az idei "átsorolás" törlésére, a hallgatók egy része már befizette a tandíjat, mások pedig - nem vállalva a fizetős képzéssel járó terheket - be sem iratkoztak erre a félévre. Ők utólag vehetik fel a tantárgyakat, és a tandíjat is mindenkinek visszautalják.
Idén nem maradtak el az átsorolások a félév végén, de azok, akik átkerültek államiról önköltséges képzésre, most mégis támogatott formában folytathatják tanulmányaikat.
Akár most kezditek az egyetemet, akár már a sokadik félévetek indul, fontos szem előtt tartani, hogy mit kell teljesítenetek ahhoz, hogy ne bukjátok el az ösztöndíjas helyeteket.
Az egyetemen belül is vannak olyan lehetőségek, amivel megúszhatjátok a több százezres tandíjakat. Az átsorolásnak ugyanis két oldala van, mutatjuk, mit kell hozzá teljesítenetek.
Bár a legtöbb anyagi támogatás az állami ösztöndíjjal tanuló hallgatókat kaphatjátok, ne essetek kétségbe, önköltséges képzésben tanulóként is találhattok lehetőségeket a költségek lefaragására és tanulmányotok finanszírozásának megkönnyítésére.
Úgy kalkuláltatok, hogy nem lesz elég pontotok az álom szakotok állami ösztöndíjas képzésére? Ha megjelöltétek az önköltséges formát is, akkor van egy jó hírünk: akár 100 ponttal is alacsonyabb lehet a ponthatár. Mutatjuk a tíz legnépszerűbb szak tavalyi számait.
Nem mindenki állami ösztöndíjas képzésben kezdi majd el az egyetemet 2021-ben sem, így azokra is gondoltunk, akik tandíjat fizetnek majd az egyetemen. Milyen ösztöndíjakra pályázhattok – mutatjuk.
Lassan itt van a vizsgadömping ideje, amikor ki sem látszottok majd a tanulásból. A zh-k teljesítése mellett van néhány fontos dolog, amire érdemes figyelnetek.
Beiratkoztatok az egyetemre, de néhány hét után úgy döntöttetek, mégsem szeretnétek ott tanulni? Vajon önköltséges hallgatóként ilyenkor is ki kell fizetnetek a teljes félévet, vagy az egyetemen töltött idő függvényében arányosan számolják el a tandíjat? Újabb olvasói kérdésre válaszoltunk.
Az, hogy bekerültetek az egyetemre és ingyenes tanulhattok ősztől még csak egy lépés. Ezt a helyet meg is kell tartani. Mutatjuk, hány kreditet kell elvégeznetek szemeszterenként, hogy ne soroljanak át önköltséges képzésre.
Valószínűleg nem fogtok bekerülni állami ösztöndíjas helyre? De mégis mennyit kell félretennetek félévenként, ha önköltséges formában tanultok tovább a legnépszerűbb szakokon? Mutatjuk.
A legtöbb egyetemen közeledik, vagy már el is érkezett a tavaszi félév vége. Az elmúlt két félév alapján pedig minden évben át- és visszasorolnak hallgatókat másik finanszírozási formára. De miben változtatott a koronavírus miatt felállított vészhelyzet ezeken?