A 12 éven aluli gyerek megbetegedése esetén a szülő kérhet gyermekápolási táppénzt. Mutatjuk az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.
Gyermekápolási táppénzt (GYÁP) a biztosított, és társadalombiztosítási járulék fizetésére kötelezett szülők kaphatnak, abban az esetben, ha a 12 évesnél fiatalabb beteg gyerekük ápolása miatt keresőképtelenné válnak – olvasható a Magyar Államkincstár oldalán.
A gyermekápolási táppénz feltételei megegyeznek a táppénz általános jogosultsági feltételeivel, amelynek alapjai a következők:
- a fennálló biztosítási jogviszony,
- a keresőképtelen személy társadalombiztosítási járulék fizetésére kötelezett,
- az orvos által megállapított és igazolt keresőképtelenség.
A táppénz összege függ a biztosításban töltött időtől, illetve az esetleges kórházi ápolástól is. Erről pontosabb leírást itt olvashattok.
Meddig jár a gyermekápolási táppénz?
A folyósítás időtartama elsősorban a beteg gyerek életkorától függ. Valamint attól, hogy a kérvényező szülő egyedül neveli-e a beteg gyereket. A gyermek életkorához igazodóan igénybe vehető gyermekápolási táppénzes napok száma:
- 1 évesnél fiatalabb gyerek szoptatása, ápolása címén a gyermek 1 éves koráig időbeli korlátozás nélkül
- 1 évesnél idősebb, de 3 évesnél fiatalabb gyerek ápolása címén évenként és gyermekenként a szülőnek 84 naptári nap (egyedülálló szülőnek 168 naptári nap)
- 3 évesnél idősebb, de 6 évesnél fiatalabb gyermek ápolása címén évenként és gyermekenként a szülőnek 42 (egyedülálló szülőnek 84 naptári nap)
- 6 évesnél idősebb, de 12 évesnél fiatalabb gyermek ápolása címén évenként és gyermekenként a szülőnek 14 (egyedülálló szülőnek 28 naptári nap)
Érdemes azt is tudni, hogy a közös háztartásban élő gyerek jogán mindegyik szülő külön-külön szerezhet jogosultságot a gyermekápolási táppénzre a jogszabályban meghatározott időtartamra. Az igénybejelentés napjától legfeljebb 6 hónapra visszamenőleg lehet érvényesíteni a táppénz iránti igényt.