szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A MÁV az Oktatási Hivatal segítségével vasútbiztonsági üzeneteket közvetítő, balesetmegelőző kisfilmeket fog eljuttatni az iskolákba és kérik a szülők közreműködését is a gyerekeik felkészítésében.

Telefonozott és zenét hallgatott, ezért nem figyelt a veszélyre az a 16 éves fiatal, akit hétfő reggel Gyálnál, egy labirintkorláttal ellátott vasúti átjáróban elgázolt az Ócsáról Kőbánya-Kispestre tartó vonat. Ő volt három napon belül a második tizenéves, aki vonatgázolás miatt vesztette életét. Pénteken egy 14 éves lány szaladt volna át a síneken a piros jelzés ellenére egy székesfehérvári vasúti átjárón, amikor elgázolta az érkező vonat.

A tragédiák után a MÁV egy videót és felhívást tett közzé a honlapján, amiben arra kérik a szülőket és a pedagógusokat, hogy minden lehetséges eszközzel hívják fel a fiatalok figyelmét a vasúti közlekedés veszélyeire.

A videóban Molnár Péter, egy olyan mozdonyvezető beszél, aki a pályafutása során már nyolc alkalommal gázolt. Az ilyen balesetek során a mozdonyvezetők minden esetben vétlenek, Molnár szerint ugyanis a vonatok féktávolsága többszáz méter, a szerelvényt hirtelen megállítani lehetetlen.

Kérem Önöket magam és valamennyi mozdonyvezető társam, kollégám nevében, hogy a vasútüzemi területen, állomásokon, pályaudvarokon, vasúti átjárókban fokozott figyelemmel közlekedjenek

- kéri a mozdonyvezető.

A MÁV az Oktatási Hivatal segítségével vasútbiztonsági üzeneteket közvetítő, balesetmegelőző kisfilmeket fog eljuttatni az iskolákba és kérik a szülők közreműködését is a gyerekeik felkészítésében.

"A balesetek számának visszaszorítása valamennyiünk közös ügye, ezért arra kérjük a közlekedőket, hogy minden körülmények között legyen körültekintőek, hiszen járművel vagy gyalogosan is élet-halál kérdése lehet a KRESZ szabályok betartása" - írják.

Kiemelik többek között, hogy

  • nem szabad közlekedés közben fülhallgatót használni, vagy a telefont nyomkodni, mert ez elvonja a figyelmet a veszélyekről,
  • tilos és életveszélyes felmászni a vasúti kocsikra vagy a felsővezeték tartóoszlopára, mivel a villamos felsővezeték megközelítése már 2 méter távolságból is életveszélyes áramütést, súlyos égési sérülést okozhat, és hogy
  • az életükkel játszanak azok a fiatalok, akik szórakozásból a vonat elé szaladnak, majd elugranak az érkező jármű elől.

A balesetek megelőzése érdekében a MÁV 2022-ben Érj haza biztoságban! címmel kampányt is indított, és egy oldalt is működtetnek, ahol elrettentő baleseti helyszíni fotókat, vasútbiztonsági információkat és a témában készült saját készítésű videókat mutatnak.