Ha öt-tíz év múlva is ugyanúgy szeretnétek élvezni a koncerteket, mint az idei Sziget Fesztiválon, akkor érdemes lehet elgondolkodni a füldugón.
Néhány hete mesélte nekem egy barátnőm, hogy az egyik fesztiválon egy kitelepülésen felmérték a hallását, és kifejtették, hogy milyen káros hatásai lehetnek hosszútávon, ha valaki rendszeresen jár koncetekre. Ott kipróbálhatott egy füldugót is, ami ezt a problémát hivatott megoldani, és elmondása szerint nem rontott a zenei élményen, szimplán tompított kicsit a hangon. Szkeptikus voltam a kritikáját hallva, de miután elmentem egy külföldi előadó koncertjére, ami annyira elképesztően hangos volt, hogy többen is zsebkendőt tömtek a fülükbe körülöttem, elgondolkodtam, hogy lehet mégis jól jönne egy füldugó.
A Sziget Fesztiválon sétálgatva azt láttam, hogy többen is erre a konklúzióra jutottak, az egyik előadó fellépésén körbenézve egészen sokan viseltek füldugót, hogy tompítsák a hangzavart. "Teljesen tisztán hallom a zenét, csak egy fokkal halkabban. Nem zavaró, ugyanúgy tudom élvezni a koncertet" – mesélte el tapasztalatait egy svéd fesztiválozó.
"Elég bátor vagy ahhoz, hogy belenézz a saját füledbe? Kipróbálnád az aktív zajszűrős fejhallgatókat, ellenőriznéd hallásod állapotát interaktív hallástesztjeinkkel? Érdekel, hogyan változik a zajszint mikor beindul a zene? Ajándékba zajvédő füldugó, kölcsönbe zajvédő füles, de kipróbálhatod a profi filteres füldugókat is"
– olvasható a Hallás Társasága Alapítvány leírása a fesztivál honlapján. Itt tehát ingyen is hozzájuthattok a füldugóhoz, de láttunk árusokat is, akik a fesztiválozók között sétálgatva próbáltak vásárlót találni.
Már a mindennapi élet során is rengeteg zajszennyezésnek vagyunk kitéve, az alapítvány bejegyzéséből kiderül, hogy egy hűtő 70 dB-en zúg, a számítógép gépelése, a beszélgetések és a hangos beszélgetés 60-90 dB körüli zajjal jár. Napi szinten pedig, ha városban élünk, 75-80 dB-es zajszinttel küzdünk meg nap mint nap, csak azáltal, hogy kilépünk otthonunk ajtaján, és elmegyünk dolgozni. Ez a zaj pedig már negatív hatással van a szervezetünkre: alvászavarokat, dekoncentráltságot, feszültséget, magasabb stresszintet okoz.
Ehhez képest egy élő koncert átlagosan 110-120 decibel között mozog, de közvetlenül a hangszórók előtt a 140-et is elérheti. Védekezés nélkül a zajártalom – egyénileg változó mértékű és különböző időtartamú behatás után – halláscsökkenést és fülzúgást okozhat.